Etiyopya'da  birçok insan temel ihtiyaçlarından biri olan temiz suya erişimde büyük zorluklarla karşılaşılıyor.

Özellikle kırsal köylerde yaşayan insanlar, sağlıklı suya ulaşabilmek için uzun mesafeleri katetmek zorunda kalıyorlar.

Hayırseverlerin desteğiyle Avrupa Yetim Eli, yeni su kuyuların temellerini atıyor. İşgal çetesinin Gazze'de gerçekleştirdiği soykırım ve katliamda şehid edilen, kamuoyunda dedesinin "Ruhumun ruhu" diyerek tanınan küçük kız çocuğu Rim adına su kuyusunun temeli atıldı.

İşgalciler Lübnan'da bir aracı bombalardı: Bir şehit İşgalciler Lübnan'da bir aracı bombalardı: Bir şehit

Su sıkıntısının olduğu kırsal bir köyde temel atma programı düzenlendi. Rim ve desinin fotoğraflarının bulunduğu pankart Etiyopyalı küçük çocuklar taşıdı.

Rim Su Kuyusu'nun temeli tekbir ve dualarla atıldı. Gazze'de şehid edilen mazlumların isimlerini Afrika'da yaşatmaya çalıştıklarını belirten Avrupa Yetim Eli gönüllüsü Nizamettin Aygan, "Bugün benim için çok anlamlı ve değerli bir gün. 3 yaşındaki Gazzeli Rim kızımızın su kuyusunun temelini atıyoruz. O "Rhumun ruhu" dediği Halid Nebhan amcama da buradan selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum. Onun acısını acım gibi hissediyorum. Gücümüz buna yetiyor. Kardeşlerimizin bu zulüm altından kurtulmalarını Rabbimden temenni ediyorum. Kelimeler kifayetsiz kalıyor bu acıları anlatmaya. En azında yapabileceğimiz ne varsa, Allah katında onu yapmaya gayret ediyoruz. Ne Gazze'yi ne Rim'i unutmama adına burada yaşatacağız. Daha nice coğrafyalarda bu mazlumları, bu kardeşlerimizin isimlerini zikredeceğiz. Allah mübarek eylesin, şahadetlerini kabul etsin. Oradaki kardeşlerimiz de rabbim kurtuluş nasip etsin. Allah İslam ümmetine birlik, beraberlik, kardeşlik nasip eylesin." diye konuştu. (İLKHA)

Kaynak: İLKHA