Yaklaşık 270 bin nüfuslu Yeni Kaledonya'daki son protestolar, bağımsızlık yanlılarının yerli nüfusu azınlığa dönüştüreceğine inandıkları, seçimlere katılmasına izin verilen kişi sayısını arttırmayı amaçlayan bir anayasa reformunun ardından patlak verdi.

ABD'nin uçak gemisi Güney Kore'ye ulaştı ABD'nin uçak gemisi Güney Kore'ye ulaştı

Fransa, ikisi jandarma olmak üzere altı kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan yedi gecelik şiddet olaylarıyla sarsılan bölgeye 1000 güvenlik personeli konuşlandırdı.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, Fransız yetkililerden uzun zamandır beklenen iniş iznini aldıktan sonra ülkesinin derhal bir uçak göndereceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta, Yeni Kaledonya'nın turistleri ağırlayan ana uluslararası havalimanı Tontouta, Paris kararına karşı düzenlenen şiddetli protestoları bastırmak üzere asker yüklü Fransız askeri uçaklarının gelişine sahne olmuştu.

Takımadaların uluslararası havaalanının kapatılmasına yol açan ve bir hafta süren huzursuzluk nedeniyle, çoğu Avustralyalı ve Yeni Zelandalı olmak üzere 3 binden fazla kişinin yetersiz malzemelerle otellerde mahsur kaldığı tahmin ediliyor. 

Kaynak: İLKHA