Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin ziyaretinin son gününde Urumçi ve Kaşgar şehirlerindeydi.Fidan'ın ziyareti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012 yılında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne gitmesinin ardından, bölgeye yapılan en üst düzey ziyaret oldu.

İşgal rejimi Refah'ta bir eve düzenlediği saldırıda 8 Filistinli şehid oldu İşgal rejimi Refah'ta bir eve düzenlediği saldırıda 8 Filistinli şehid oldu

Bakan Fidan, sosyal medya hesabından ziyaret ile ilgili şu paylaşımda bulundu:"Uzun yıllardır, Türk İslam medeniyetinin kuruluşuna katkı veren pek çok tarihi şehri ziyaret etme fırsatım oldu.

Mâverâünnehir ve Fergana Vadisi’nin şehirlerini, tarihi Horasan kentlerini ve diğer coğrafyalardaki Selçuklu şehirlerini defalarca görme imkânı buldum.

Urumçi ve Kaşgar, içimde hep ukde olarak kalmıştı. Nihayet, Çin’deki temaslarım vesilesiyle bu iki kadim şehri de ziyaret ettim.  

'Kitabın adını Kutadgu Bilig koydum. Okuyana kutlu olsun ve ona yol göstersin. Ben sözümü söyledim ve kitabı yazdım. Bu kitap uzanıp her iki dünyayı tutan bir eldir' diye tanımladığı ünlü eserin müellifi, büyük âlim Yusuf Has Hâcib'in aziz ruhuna Fâtiha okudum.

Allah bütün âlimlerimize rahmet eylesin." 

Kaynak: İLKHA