Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Diyarbakır'da iş adamlarıyla bir araya gelerek yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı liderliğindeki son 22 yılda ülkenin ulaşım ve iletişim altyapısına 275 milyar dolar yatırım yapıldığını belirtti. Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin küresel bir aktör olarak gücünü artırmak amacıyla yeni projelere imza atıldığını ifade etti.

Diyarbakır'ı Güneydoğu Anadolu'nun en büyük ihracat merkezlerinden biri olarak değerlendiren Uraloğlu, Cumhurbaşkanının ortaya koyduğu 12'nci Kalkınma Planı hedeflerine vurgu yaparak, yıllık yüzde 5 oranında istikrarlı büyümeyi ve 2028'de 1 trilyon 589 milyar dolar milli gelire ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bakan, Cumhurbaşkanının liderliğiyle Türkiye'nin küresel bir güç haline geldiğini ve 100 yıllık işlerin 22 yılda başarıldığını vurgulayarak, ülkenin hizmete ihtiyacı olduğunu belirtti.

Bakan Uraloğlu, son 22 yılda ulaşım ve iletişim altyapısına yapılan 275 milyar dolarlık yatırımın yanı sıra uluslararası projelerle ihracatı artırmayı amaçladıklarını açıkladı. Özellikle Basra Körfezi'ni Avrupa'ya bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi'nin önemine vurgu yaparak, bu projenin Türkiye'yi uluslararası alanda güçlendireceğini belirtti.

Ayrıca, Bakü-Tiflis-Kars Hattı'na ek olarak Zengezur Koridoru'nun açılmasının Türkiye'nin konumunu güçlendireceğini ifade eden Bakan Uraloğlu, bu koridorun orta koridorun gelişimine destek sağlayacağını ve bölgenin önemli bir bağlantı noktası olacağını söyledi. 224 kilometrelik Kars - Aralık - Dilucu kesiminin ihalesinin gerçekleştirildiğini belirterek, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı ve Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projeleriyle Türkiye'nin demiryolu bağlantısını güçlendireceklerini dile getirdi.

Bakan Uraloğlu, Diyarbakır'ın Türkiye'nin siyaset tarihinde her zaman etkin bir konumda olduğunu vurgulayarak, şehrin ideoloji siyaseti yerine hizmete ihtiyacı olduğunu söyledi. Diyarbakır'ın lider bir dünya kenti ve marka şehir olması için çalışacaklarını ifade eden Bakan, 31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilçe belediye başkanlıklarına talip olduklarını belirtti.

Siyasi partiler arasında bayramlaşma günü Siyasi partiler arasında bayramlaşma günü

Ayrıca, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden ile birlikte planladıkları projeleri hayata geçireceklerini vurguladı. Programa, Vali Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Suna Kepoğlu Ataman, Mehmet Sait Yaz, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Halis Bilden ve birçok iş adamı katıldı.

Kaynak: UĞUR ERSİN