Sabah saatlerinde Diyarbakır'a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, merkez Bağlar ilçesindeki Sakarya Caddesi'nde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, AK Parti milletvekilleri, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Raşit Ocak, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, Bağlar Belediye Başkan Adayı Bedirhan Akyol ve partililerin eşlik ettiği ziyaret sonrasında, Sur ilçesindeki Dicle Üniversitesi Kültür Sanat Araştırma Merkezi'nde gençlerle bir araya gelindi.

A W155927 07

Bakan Uraloğlu, burada yaptığı konuşmada, ticaretin geçmişten bugüne doğu-batı ekseninde geliştiğini, Türkiye'nin Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarının tam ortasında bulunduğunu vurgulayarak, bu stratejik konumun Türkiye'nin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Uraloğlu, ayrıca Diyarbakır'da gerçekleştirilen yol çalışmalarının önemine değinerek, 2053 yılına kadar planlanan 272 milyar dolarlık yatırımın sektörlere göre dağılımını açıkladı.

HÜDA PAR Kahta Belediye Başkan Adayı Yavuz: Seçimden seçime değil her zaman halkımızla olacağız HÜDA PAR Kahta Belediye Başkan Adayı Yavuz: Seçimden seçime değil her zaman halkımızla olacağız

Bakan, Sivas'tan Malatya'ya, Malatya'dan Elazığ'a ve ardından Diyarbakır'a hızlı tren demiryolu hattı projeleri olduğunu belirterek, Irak'tan gelecek demiryolu hattının Şanlıurfa üzerinden devam edeceğini ve Mardin'den Diyarbakır'a ayrı bir hızlı tren hattının da planlandığını söyledi. Hızlı tren projelerinin yanı sıra Ankara-İstanbul arasında süper hızlı tren projesinin de geliştirildiğini paylaşan Uraloğlu, raylı sistemlere verilen desteklerden bahsetti.

Son olarak, Türkiye'nin uzaydaki varlığını güçlendirecek TÜRKSAT 6A uydusunun bu yıl fırlatılacağını ve 2026'ya kadar fiber ağ uzunlukları ve 5G teknolojisine geçişin planlandığını belirten Bakan Uraloğlu, internetin gençler için önemine vurgu yaparak, bu alandaki gelişmelerin devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: İHA