Diyarbakır’da arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan ve 9 kişinin ölümüne sebep olan silahlı kavgada Taş ve Alyamaç aileleri barışmaya ikna edildi. Bismil ilçesinde düzenlenecek barış töreni öncesi, her iki aileden firari olarak aranan toplam 6 şüpheli teslim oldu. Böylece kavga ile ilgili dosyada firari şüpheli kalmadı.

Olay, 15 Haziran 2023 tarihinde Bismil ilçesi kırsal Serçeler Mahallesi'nde meydana geldi. Alyamaç ve Taş aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle başlayan tartışma, kavgaya dönüştü. Taş ailesinden Orhan Taş, Serhat Taş, Halil Taş ve Mehmet Can Taş ile Alyamaç ailesinden Mehmet Emin Alyamaç, Selim Alyamaç, Muhammed Alyamaç, Yunus Alyamaç ve Ömer Alyamaç hayatını kaybetti, Ahmet Alyamaç ve M.A. ise yaralandı.

Kavgaya müdahale eden jandarma ekiplerine de ateş açıldı. Olayın ardından 15'i tutuklu, 6'sı firari ve daha önce serbest bırakılan 10 kişi olmak üzere toplam 31 şüpheli hakkında hazırlanan 151 sayfalık iddianame, Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, 31 sanıktan 26'sı hakkında 'Tasarlayarak kasten öldürmek' suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet, kavgaya müdahale eden güvenlik güçlerine ateş açılması nedeniyle de 'Kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 117'şer yıldan 180'er yıla kadar, 5 sanık hakkında ise 'Tasarlayarak kasten öldürmek' suçundan 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 'Kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 338'er yıldan 530'ar yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Diyarbakır’da Pazarlık Yoğunluğu Diyarbakır’da Pazarlık Yoğunluğu

Kanaat önderleri ve kentin ileri gelenlerinin yaptığı görüşmeler sonucu Taş ve Alyamaç aileleri barışmayı kabul etti. Bismil ilçesinde bir düğün salonunda gerçekleştirilecek barış töreni öncesi, aileler evlerinden Kur'an-ı Kerim'in altından geçerken, dosyada firari bulunan her iki aileden toplam 6 şüpheli de Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ekiplerine teslim oldu. Taş ailesinden M.A.T., N.T., M.T., B.T., R.T. ve Alyamaç ailesinden F.A., işlemlerinin ardından Diyarbakır'a götürüldü.

Kaynak: UĞUR ERSİN