Irak Hükümet Sözcüsü Basım Awadi, BMGK'nin UNAMI'nin ülkedeki misyonunu sona erdirme kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Bulgaristan'da 4.1 büyüklüğünde deprem Bulgaristan'da 4.1 büyüklüğünde deprem

Sözcü Awadi, "UNAMI'nin görev süresi 31 Aralık 2025'te sona erecek ve görev süresinin sona ermesi Irak Hükümetinin talebi üzerine gerçekleşti." dedi.

BMGK, dün gerçekleştirdiği toplantıda, UNAMI'nin Irak'taki misyonunun 31 Aralık 2025'te sona ermesine karar verdi.

Güvenlik Konseyi kararında, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 8 Mayıs 2024 tarihli Irak hükümetinin mektubunu dikkate alarak, Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) görev süresini son kez 19 ay daha uzatarak 31 Aralık 2025 tarihine kadar devam ettirme kararı aldı. Bu tarihten sonra UNAMI, misyonun tasfiyesi ile ilgili kalan tüm faaliyetlerini durduracak." ifadelerine yer verdi.

Güvenliğin sağlanmasının yanında Irak'ın kalkınması ve yeniden yapılanmasında hükümete yardımcı olma misyonuna sahip olduğu belirtilen UNAMI'nin, aynı zamanda Irak'taki insan hakları ihlallerini izleme görevi bulunuyor.

UNAMI, ABD ve müttefik güçlerin Irak'ı işgal etmesinin ardından 14 Ağustos 2003'te BMGK'nin 1500 sayılı kararıyla kurulmuştu. 

Kaynak: İLKHA