Bir dizi programa katılmak için Adıyaman'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, deprem sonrası yapımı devam eden konutlardan 2 bin 798'inin anahtar teslimi için düzenlenen programda Adıyamanlılara seslendi.

Kar Kıyameti: Evler Kardan Kayboldu! Kar Kıyameti: Evler Kardan Kayboldu!

8 bin 561  vatandaşın vefat ettiği, depremden sonra ağır hasarlı binaların yıkımında şu an bina sayısına göre yüzde 91, metrekareye göre yüzde 93’lük bir oran da yıkımlar devam ediyor.

58 geçici barınma, 21 bin 324 tane konteyner var. 70 bin 786 kişi bu konteynerlerde hayatını sürdürüyor. 11 Bin 950 tane kırsal konteynerlerde ise 48 bin 262 kişi hayatlarını sürdürüyor.

"Depremlerde Adıyaman'ımızda 8 bin 561 insanımız hayatını kaybetti"

Adıyaman Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda depremzedelere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda kuraların çekildiği birazdan anahtarları teslim edeceğimiz konutların, hak sahiplerimize hayırlı olmasını diliyorum. Adıyaman, 6 Şubat 2023 depremlerinden en çok yara alan şehirlerimizden biridir. Asrın felaketi olarak adlandırılan bu depremlerde Adıyaman'ımızda 8 bin 561 insanımız hayatını kaybetti. Depremde yıkılan 6 binin üzerindeki binaya ilave olarak 8 binin üzerinde acil olarak yıkılacak olan ve ağır hasarlı olarak da 19 binin üzerinde bina vardı. Yapılan tespitler sonunda yaklaşık olarak 39 bini konut, 3 bin 400'e yakın işyeri ve 3 bine yakını ağır olmak üzere toplam 45 bin 305 hak sahibi belirlendi." dedi.

"35 bine yakın konteyner kurarak buralarda 118 bin vatandaşımıza hizmet verdik"

Yapılan konteynerler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün 2 bin 798 konutumuzun teslimini yapıyoruz. Konutların hak sahibi vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu, bereketli olmasını diliyorum.  İnşallah içinde huzurla, güvenle, emin bir şekilde oturacağınız evlere kavuşuyorsunuz. Halen inşası süre 32 bin konutumuzu yıl sonuna kadar peyder pey teslim edeceğiz. Tüm hak sahiplerini evlerine ve işyerlerine kavuşturmayı hedefliyoruz. Barınma sorununu çözmek içinde  pek çok adım attık. Adıyaman'a acil barınma ihtiyacını karşılamak üzere 91 binin üzerinde çadır gönderdik. Konteyner kentlerde ve kırsalda 35 bine yakın konteyner kurarak buralarda 118 bin vatandaşımıza hizmet verdik. Kamu tesislerinde 14 binin üzerinde kardeşlerimizi misafir ettik. Toplam 1,2 milyar liraya yakın kaynak kullanarak 27 bin 609 haneye kira yardımı yaptık. Şimdi kalıcı konutların teslimine başlayarak şehrimizin ayağa kaldırılmasında yeni bir safhaya geçtik." ifadelerini kullandı.

Kaynak: İLKHA