Suriye ve Irak'taki İran Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlı grupları hedef alarak üs saldırısına bugün karşılık vermeye başladıklarını belirten işgalci ABD Başkanı Biden, saldırıları süreceğini söyledi.

Saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan Biden "Bu öğleden sonra benim talimatımla ABD ordusu, Suriye ve Irak'taki Devrim Muhafızları Ordusu ve ona bağlı gruplara ait hedefleri vurdu. Saldırıya bugün karşılık vermeye başladık, bu karşılık bizim seçtiğimiz zaman ve mekanlarda devam edecek" dedi.

ABD'nin askeri bir çatışma peşinde olmadığını kaydeden Biden, bununla birlikte Amerikan askerlerini hedef alanlara karşılık vereceklerini ifade etti.

Sosyal medya hesabı X'ten de paylaşım yapan Biden, şu ifadelere yer verdi: "Bugün, benim talimatım doğrultusunda ABD askeri güçleri, IRGC ( İran devrim Muhafızları Ordusu) ve ona bağlı milislerin ABD güçlerine saldırmak için kullandığı Irak ve Suriye'deki hedefleri vurdu. Biz Ortadoğu'da ya da dünyanın herhangi bir yerinde çatışma aramıyoruz. Ama bize zarar vermek isteyenlere: Cevap vereceğiz."

Altın madeninde facia: 30 ölü, 100 kayıp Altın madeninde facia: 30 ölü, 100 kayıp

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, "ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) güçleri, İran'ın İslam Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) Kudüs Gücü ve ona bağlı milis gruplarına karşı Irak ve Suriye'de hava saldırıları düzenledi. ABD askeri kuvvetleri, aralarında ABD'den kalkan uzun menzilli bombardıman uçaklarının da bulunduğu çok sayıda uçakla 85'ten fazla hedefi vurdu. Hava saldırılarında 125'ten fazla hassas mühimmat kullanıldı. Vurulan tesisler arasında komuta ve kontrol operasyon merkezleri, istihbarat merkezleri, roketler ve füzeler, insansız hava aracı depoları ile ABD ve Koalisyon güçlerine yönelik saldırıları kolaylaştıran milis gruplarının ve onların Devrim Muhafızları sponsorlarının lojistik ve mühimmat tedarik zinciri tesisleri yer alıyordu." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

Kaynak: İLKHA