Bingöl Valiliği'nde halkın huzur ve güvenliğini sağlamak adına yürütülen emniyet ve asayiş çalışmalarını, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta basın ve kamuoyuna açıkladı.

2023 yılında meydana gelen suçlarla birleştirilen 2024 olayları, birbirleriyle bağlantılı ve kalabalık gruplar arasında gerçekleştiğine değinen Usta, "İlimizde 17.01.2024 tarihinde bir şahsın silahla yaralanması ve aynı tarihte meydana gelen işyeri kurşunlama ve  araç kurşunlama, 20.01.2024 tarihinde işyeri kurşunlama, 07.02.2024 ve 17.02.2024 tarihlerinde 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet, 12.02.2024 tarihinde Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma ve Silahlı Tehdit olaylarının meydana gelmesi sonrasında Bingöl Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince ayrıntılı inceleme başlatılmıştır.

Elektrikli bisikletle elektrikli bisiklet taşındı Elektrikli bisikletle elektrikli bisiklet taşındı

Söz konusu olaylar 2023 yılında 29.08.2023 tarihinde meydana gelen 6136 Sayılı Kanun'a Muhalefet, 31.08.2023 tarihinde Genel Güvenliği Kasten Tehlikeye Sokma, 6136 Sayılı 'Kanuna Muhalefet ve Mala Zarar Verme', 27.09.2023 tarihinde 'Genel Güvenliği Kasten Tehlikeye Sokma' olaylarla birlikte değerlendirilmiştir. 2024 yılında meydana gelen olaylar, 2023 yılındaki olaylarla birleştirildiğinde,  birbirleriyle bağlantılı ve olaylara karışan şahısların birlikte hareket ettiği değerlendirilmiştir. Konu ile ilgili yapılan ön çalışmalar neticesinde olayların kalabalık gruplar arasında gerçekleştiği, olay yerinde çok sayıda boş kovan ve isabetin söz konusu olduğu, olayla bağlantısı olmayan kişilerin de araç ve işyerlerinde zarar oluştuğu tespit edilmiştir. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar başkanlığımda Bingöl Emniyet Müdürümüz ve İl jandarma Komutanımız ile birlikte değerlendirilmiş ve tarafımca konu Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir." dedi

650 saate yakın kamera görüntüsü incelenerek yapılan saha çalışmalarında, olaylarda tabanca, tüfek ve otomatik silah kullanıldığı tespit edildiğine vurgu yapan Usta, "Saha çalışmaları ve teknik imkânlardan faydalanılarak yürütülen çalışmalarda yaklaşık 650 saatlik kamera görüntüsü incelenmiş, olaylarda tabanca, tüfek ve otomatik silah kullanıldığı görülmüştür. Soruşturma aşamasında şüpheli şahısların öncelikle olaylarda kullanmış oldukları araçların plakaları tespit edilmiş sonrasında kimlik ve adres tespitleri yapılmıştır. Operasyonlar neticesinde ele geçirilen malzemeler arasında bir adet kayıtsız AK-47 uzun namlulu tüfek, şarjörler, hücum yeleği, çeşitli fişekler, ruhsatsız tabancalar, av tüfeği, narkotik madde, özel üretim bıçak ve cep telefonları bulunuyor. Toplamda 12 şüpheli şahıs hakkında işlem başlatıldı ve soruşturma devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA