Diyarbakır'ın önemli tarım merkezlerinden biri olan Bismil ilçesinde, tarım yangınlarına karşı yetkililer alarm veriyor. Her yıl buğday, arpa ve mercimek gibi mahsullerde çıkan yangınların önemli bir sebebi olarak sigara izmaritleri gösteriliyor. 

Diyarbakır’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 yaralı Diyarbakır’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 yaralı

Yangınların Başlıca Sebebi:Sigara İzmaritleri!
Tarım alanlarında sıklıkla yaşanan yangınların başlıca sebebinin sigara izmaritleri olduğu vurgulanıyor. Özellikle tarım arazilerine atılan sigara izmaritlerinin, kurumuş bitkiler arasında kolayca yangına neden olduğu ve bu durumun, çiftçilerin ve tarım alanlarının büyük risk altında olmasına yol açtığı öğrenildi.
Çiftçilere ve Yurttaşlara Çağrı: Dikkatli Olun, Sigara İzmaritleri Yangın Sebebi Olabilir!
yetkililer, çiftçilere ve bölge halkına seslenerek, tarım alanlarında sigara içme alışkanlığının yanı sıra izmarit atma alışkanlığından da vazgeçmelerini konusunda uyararak sigara izmaritlerinin dikkatsizce atılmasının, ciddi yangınların çıkmasına neden olabileceği ve bu yangınların tarım alanlarını ve çiftçilerin emeklerini yok edebileceği vurgulandı.

Sigara İzmaritlerini Doğaya Bırakmayın!
Yetkililer, tarım yangınlarını önlemek için halkı sigara izmaritleri konusunda duyarlı olmaya çağırıyor. Sigara içenlerin, izmaritlerini dikkatlice söndürdükten sonra çöp kutularına atması gerektiği hatırlatılıyor. Ayrıca, tarım alanlarında piknik yapacak olanların da dikkatli olması gerektiği ve izmaritlerini doğaya bırakmamaları gerektiği belirtildi.

Kaynak: UĞUR ERSİN