Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, taziye yemeklerinin sonlandırılması için önemli bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. İlçe Müftülük toplantı salonunda yapılan buluşma, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı ve Bismil İlçe Kaymakamı Enver Hakan Zengince, İlçe Müftüsü Dr. Enver Polatoğlu, Hamo Ağa olarak bilinen Kanaat Önderi ve Bismil ilçe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Arslan gibi önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti.

Whatsapp Image 2024 05 23 At 14.28.21

Toplantının odak noktası, maddi külfet oluşturan ve taziye sahiplerine ekonomik zorluklar yaşatan taziye yemek geleneğinin sonlandırılmasıydı. Kaymakam Enver Hakan Zengince "İnsanların kaldıramaycağı maddi bir külfet oluşmaktadır"dedi ve toplantıya katılanların görüşleri alındı.

Omurga Tümörü Ameliyatla Tedavi Edildi Omurga Tümörü Ameliyatla Tedavi Edildi

Toplantıda konuşan İlçe Müftüsü Dr. Enver Polatoğlu da, "Taziye sahibi zaten üzüntülü bir dönem yaşıyor. Gelenlere yemek vermesi mekruhtur. Bu cahiliye dönemine benzer bir adettir" ifadeleriyle bu geleneksel uygulamanın gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu toplantı, taziye süreçlerindeki geleneksel uygulamaların yeniden değerlendirilmesi ve toplumsal olarak daha uygun ve daha dayanışmacı bir yaklaşımın benimsenmesi adına önemli bir adım olarak kaydedilirken, toplantıda katılımcılar tarafından  maddi külfeti düşürmek için sadece çorba ikram edilmesi de önerildi, hiç yemek verilmemesi de ifade edildi. 

Toplantıda alınan karar taziye yemeği yasaklanırken, taziye sabah 09.00 da başlayıp akşam ezanı da bitecek ve taziye 3 gün ile sınırlı olacak. Bu alınan kararları takipçisi muhtarlar olacağı belirtildi.

Whatsapp Image 2024 05 23 At 14.28.55

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE