Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek ve istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla hayata geçirilen “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” kapsamında, “Bismil İstihdam Odaklı Kapasite Geliştirme Projesi” çerçevesinde kurulan beş tekstil fabrikası dünya markalarına üretim yapıyor. Ancak, bu işletmeler işçi sıkıntısı yaşıyor.

A W206977 03

Toplamda bin 500 kişiye istihdam sağlaması hedeflenen fabrikalar, Bismil’i bölgenin önemli tekstil üretim merkezlerinden biri haline getirecek. Proje ile hem orta ve büyük ölçekli hazır giyim yatırımları için gerekli altyapı oluşturuluyor hem de büyükşehirlere göç etmek zorunda kalan kadınlar ve gençlerin ilçede iş yaşamına katılımı sağlanıyor.

Tekstilci Mehmet Avşar, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine, 16 bin 500 metrekarelik alanda beş fabrikanın kurulduğunu ve 2022 yılında temellerin atıldığını belirtti. Şu anda beş fabrikanın da faaliyette olduğunu ifade eden Avşar, her fabrikada şu an 150 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

“Kalifiye eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz”

Diyarbakır'da Öğrenciler Yaz Tatiline Girdi! Diyarbakır'da Öğrenciler Yaz Tatiline Girdi!

Her fabrikanın 250-300 kişi istihdam etmeyi hedeflediğini belirten Avşar, “Bismil’e katkısı çok iyi oldu. Şimdiye kadar merdiven altı mantığıyla çalışma profilimiz vardı. Şu an uluslararası markalara çalışacak seviyeye geldik. Personel sıkıntımız var, bulmakta zorluk yaşıyoruz. Merdiven altılarla birlikte 60’a yakın atölye var. Kalifiye eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz. Yeni aldığımız kararla birlikte kalifiyesiz eleman alıp eğitip o şekilde sektöre kazandırmayı düşünüyoruz. Ancak bu şekilde sıkıntılarımızı gideririz” dedi.

Bütün sosyal hakların mevcut olduğunu dile getiren Avşar, “Asgari ücret, sigorta, yıllık izin, yıllık tazminat her şey mevcut. Ağırlıklı olarak tişört, sweat ve kapüşonlu tarzı ürünler dikmeye çalışıyoruz. Bu proje, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle oluştu. Bu projenin takibi ve fedakarlığında Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın emekleri büyük. Diyarbakır Valiliğine de en sıkıntılı anımızda yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Personel Hülya Fidan (20), işe başlamadan önce okuduğunu belirterek, “Burası açıldığı zaman başladım. Bismil ve kadınlar için ekonomik özgürlük sağlıyor. Bismil, iş anlamında biraz yetersiz bir yer. Bu tarz yerler bizim için çalışma imkanı sağlıyor. Hem ayaklarımın üzerinde duruyorum hem de aileme destek olmak için buradayım” dedi.

Serhat Yalçın (21) ise sigortalarının yattığını ve hiçbir sıkıntılarının olmadığını kaydetti. Maaşlarının düzgün olduğunu ve ne aldıklarının belli olduğunu belirten Yalçın, “Batıya gitmemdense burada çalışmam daha iyi oluyor. En azından ailem ile birlikteyim. Burada aldığım maaşı daha iyi, daha güzel bir şekilde kullanıyorum. Batıya gittiğimde orada kullanırım, aileme bir destek veremem” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA