Merkez Hacı Mehmet Şirin Camii önünde Bitlis Filistin Dayanışma platformu öncülüğünde toplanan kalabalık, burada yürüyüşe geçti. Rahvan atlı birlikleri, ellerinde Filistin ve Tevhid Bayraklarıyla halkın önünde tekbirlerle yürüyüş yaptı.

Sık sık tekbirlerin getirildiği yürüyüşte, HAMAS ve İslami direnişe destek sloganları atıldı. Sık sık "Bitlis'ten Filistin'e bin selam", "Vur Kassam siyonizme vur", "Ordular Filistin'e" sloganları atan kalabalık grup, yaklaşık 3 kilometre yürüyüş yaptıktan sonra Mevlan'a Parkı'nda toplandı.

"Yapılan yürüyüşler, konferanslar çok önemli ama çözüm değil"
Burada düzenlenen basın açıklaması Sedat Kaya Hoca'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur'an tilavetinin ardından konuşan İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Molla Beşir Şimşek, artık fiili adımları atmaktan başka çarenin kalmadığını söyledi.

Şimşek, "Elbette ki yürüyüşlerimiz çok önemli. Elbette ki konferanslarımız, konuştuklarımız çok önemlidir. Lakin bir hakikat vardır ki çözüm bundan başka değildir. Nedir çözüm biliyor musunuz? Sonuç getirici çözüm. Bakın 8 ayıyı aşkındır kardeşlerimiz hunharca katlediliyor. Yapılan bütün toplantılar, uluslararası bütün anlaşmalar, sözleşmeler, hiçbirisinin siyonistlerin nezdinde zerre kadar bir kıymeti olmadı, zerre kadar savaşlarında, katliamlarında bir duraklama olmadı." dedi.

Yabani keçi avlayan şahsa 614 bin TL para cezası verildi Yabani keçi avlayan şahsa 614 bin TL para cezası verildi

"SİHA'lar, İHA'lar Gazze'ye gönderildiği zaman siyonistler duracak"
Açıklamasının devamında Şimşek, "Emin olun caminin önünde yürüyüşe başladığımız zaman, atlı kardeşlerimizin geçişini gördüğüm o zaman, kalbimi acayip bir heyecan kapladı biliyor musunuz? Şu aklıma geldi. Evet, çözüm işte budur. Ne zaman ki Bitlis'ten, Diyarbakır'dan, Batman'dan, Türkiye'mizin her yerinde, her ilinden, bu topluluklar orduları yola çıkardığı zaman, atlı birliklerini, silahlı birliklerini, İHA'larını, SİHA'larını Gazze'ye gönderme törenini yaptığı zaman, emin olun siyonistler o zaman duracaktır. Rabbim tez zamanda ordularımızı, gönüllü mücahit kardeşlerimizi, bu şekilde yola çıkaracağımız, kardeşlerimizin yalnız olmadığını onlara hissettireceğimiz günleri bizlere nasip etsin inşallah. Aksi takdirde yardım gönderecek kardeşimiz kalmayacak. Aksi takdirde dua göndereceğimiz yaralılarımız kalmayacak. Aksi takdirde yalvaracak kardeşlerimiz kalmayacak. Gazze kalmayacak, Filistin kalmayacak, o zaman bu sözler havada kalacaktır." diye konuştu.

"8 ayı aşkındır Gazze bombalanıyor"
Grup adına basın açıklamasını okuyan Behzat Durak, siyonistlerin Kudüs, Aksa ve Filistin’e yönelik saldırıları Müslümanların savunma cihadı yapmasını gerektirmekte olduğunu söyledi.

Durak, "Gazze’yi desteklememek, cihattan kaçmaktır. siyonistlerin Kudüs, Aksa ve Filistin’e yönelik saldırıları Müslümanların savunma cihadı yapmasını gerektirmektedir. Müslüman halkın elinden geldiğince seferber olması, elindeki tüm imkânlarla düşmana saldırması veya düşmanın ve destekçilerinin elçiliklerine giderek protesto etmesi farzdır. Bu cihetle bu gün ve şu saatte buradayız. Sekiz ayı aşkın bir süredir Gazze’de soykırımda bulunan siyonist israil rejimi dün gece yeni bir caniliğe imza atmış ve başarısızlıklarını, verdiği kayıpları, esir edilen askerlerini unutturmak, dünya gündeminden uzak tutmak için Refah’ta onlarca Filistinliyi bombalarla yakarak şehit etmiştir." dedi.

"israil’e karşı güç gösterme vaktidir"
"İslam ülkelerinin liderlerinin sessizliğinden aldığı cesaretle siyonistler, insanlıktan uzak bir halde terör saldırılarını sürdürürken, gerçekleşen bu son saldırı sözün bittiği yer olmuştur." diyen Durak, "Uluslararası Adalet Divanı’nın saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarını bombalayan siyonistlerin anlayacağı tek dilin güç olduğu da net bir şekilde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Eğer durdurulamazlarsa daha büyük katliamlarla Gazze halkını açlığa mahkûm etmeye hazırlanmaktadır. Sekiz ayı aşkın bir süredir siyonistlere direnen Gazze halkının da Filistin direnişine destek olmak için meydanları dolduran vicdan sahiplerinin de tek isteği siyonistlere karşı anladığı dilden yanıt verilmesidir. Bu bağlamda İslam ülkelerinin liderlerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Vakit, Erbakan Hocamızın dediği gibi israil’e karşı güç gösterme vaktidir. Zira israil rejiminin kınamalardan, sözlü tepkilerden anlamadığı ve şiddetin harekete geçmeden sadece dua ile durdurulamadığı ortadadır. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi İslam ülkelerinin aciz liderleridir. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi israil rejimine karşı vahdet ruhunu kuşanıp İslam Barış Gücü’nü oluşturmayanlardır. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi Gazze cayır cayır yanarken, israil rejiminin üzerine kâbus olamayan İslam ülkelerinin idarecileridir." ifadesini kullandı.


"HAMAS sadece Filistin için değil, Türkiye için de savaşmaktadır"
İslam ülkelerinin liderlerine de çağrıda bulunan Durak, şunları kaydetti:"Ey İslam ülkelerinin liderleri; Allah’tan korkun, İslam’ın izzetine sarılın, dinimizin emirlerini kuşanın. Sizin acziyetiniz yüzünden Gazze yanıyor ve sizin etkisizliğiniz yüzünden Gazzeli kardeşlerimiz soykırıma uğruyor.Filistinli kardeşlerimiz bugün insanlık dramının en acısını yaşıyor ve sadece kendi toprakları için değil tüm İslam coğrafyası için bedel ödüyor. Öyle ki; Filistin direnişi bugün sadece kendi topraklarını koruma yahut özgürleştirme maksadıyla mücahede vermiyor. Filistinli kardeşlerimiz aynı zamanda Bağdat’ın, Şam’ın, Doğu Türkistan’ın, Diyarbakır’ın ve İstanbul’un selameti için de mücahede ediyor. Bugün bizler çok iyi biliyoruz ki; karşımızda bulunan israil adlı terör organizasyonunun hedefi yalnızca Gazze, Kudüs yahut Batı Şeria ile sınırlı değil. Bugün israil Gazze’de başarılı olduğu takdirde Siyonistlerin yarınki hedefleri Hatay, Diyarbakır, Adıyaman ve daha birçok şehrimiz olacak. Bundan dolayıdır ki; HAMAS sadece Filistin için değil, Türkiye için de savaşmaktadır. Türkiye halkı HAMAS başta olmak üzere Filistin direniş hareketlerinin ne yanında ne de arkasındadır. Anadolu insanı bugün Filistin direnişinin ta kendisidir. İdarecilerimizden de aynı duruşu beklemekteyiz. Ticarette hülle yapan anlayıştan, suni gündemlerle Gazze gündemini örtmeye çalışan narkozlama anlayışından, mazlumları sokak köpekleri kadar gündemine almayan sahte hak savunucularından, Gazze'yi toprak meselesi ya da Arapların meselesi olarak gören hastalıklı anlayıştan, ve ikiyüzlü kadın ve çocuk hakları savunucularından beriyiz. Rabbim bizleri affetsin, bizleri gaflette olanlardan yazmasın."

Basın açıklaması Emrullah Uysal Hoca'nın yaptığı dua ile sona erdi. 

Kaynak: İLKHA