UNICEF: Gazze'de 3 bine yakın çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya UNICEF: Gazze'de 3 bine yakın çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya

Libya Mayın Eylem Merkezi, Cenevre Uluslararası İnsani Mayın Temizleme Merkezi ve Birleşmiş Milletler Libya Mayın Eylem Bölümü Destek Misyonu ile işbirliği içinde ülke çapında mayın eylem stratejisi geliştirme planı açıkladı.

UNSMIL Mayın Faaliyetleri Bölümü Şefi Fatma Zourrig, Libya'nın ülkede tespit edilen tehlikeli mayınlı alanların yaklaşık yüzde 36'sını temizlemeyi başardığını ancak yaklaşık 436 milyon metrekarenin kirli kaldığını söyledi.

Son beş yılda patlayıcı mühimmatla ilgili kazalarda 400'den fazla kişinin öldüğünü veya yaralandığını söyleyen Zourrig, "Bunlardan 35'i geçen yıl yaşandı. Kurbanların 26'sı çocuktu." dedi.

"Bu rakamlar yalnızca karşılaştığımız ciddi zorlukları vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda uluslararası ortaklıkların hayati önemini de vurguluyor" diyen Zourrig, "İşbirliği yaparak mayın faaliyeti sektörünün kapasitelerini güçlendirebilir ve herkes için daha güvenli bir gelecek sağlayabiliriz." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: İLKHA