BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki siyonist soykırıma yönelik üniversitelerdeki protestoların ABD polisi tarafından "sert bir şekilde bastırılmasından" ötürü duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Türk, bazı üniversitelerde kolluk kuvvetlerinin eylemlerini "orantısız" olarak nitelendirerek Amerikalı yetkililere "ifade özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğini" hatırlattı.

"İfade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkının toplum için temel öneme sahip olduğunu" vurgulayan Türk, özellikle de işgal altındaki Filistin toprakları söz konusu olduğunda bunun daha önemli olduğunu kaydetti.

Avrupa, göçmenleri çölde bırakmak için gizli operasyonları finanse etmekle suçlanıyor Avrupa, göçmenleri çölde bırakmak için gizli operasyonları finanse etmekle suçlanıyor

Son haftalarda "binlerce Amerikalı üniversite öğrencisinin Gazze Şeridi'ndeki savaşı protesto ettiğini" hatırlatan Türk, üniversite yetkililerinin ve kolluk kuvvetlerinin bu tür protestoları kısıtlamaya yönelik eylemlerinin "açıkça belirtilenin ötesine geçmemesi" gerektiğini vurguladı.

Daha önce Beyaz Saray basın sözcüsü Karine Jean-Pierre, bazı Amerikan üniversitelerinde Filistin'i desteklemek amacıyla öğrenci protestolarını bastırmak için kolluk kuvvetlerinin güç kullanmasına ilişkin yorumda bulunmamıştı.

The Washington Post'un haberine göre ABD polisi, Amerikan üniversiteleri arazisinde düzenlenen Filistin yanlısı gösterilerde son 10 gün içinde yaklaşık 900 kişiyi gözaltına aldı. ABD kampüslerindeki tutuklama dalgası, 18 Nisan'da Columbia Üniversitesi rektörü Minouche Shafik'in New York polisinden protestocuları üniversiteden uzaklaştırmaya yardım etmesini istemesiyle başladı. Karar, Manhattan kampüsünde 100'den fazla kişinin gözaltına alınmasına yol açtı ve ülke çapında yeni protesto dalgalarını beraberinde getirdi. 

Kaynak: İLKHA