BM Güvenlik Konseyinde (BMGK), çatışmada sivilleri koruma başlığı altında Sudan'daki gıda güvencesizliğine ilişkin durum görüşüldü.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Operasyonlar ve Savunma Birimi Direktörü Edem Wosornu, Sudan'da 11 aydır süren çatışmanın siviller üstündeki korkunç etkilerinin olduğunu belirterek, "Bugün, Sudan'da çok büyük etkisi bulunan ve hızla artan gıda güvencesizliğine karşı uyarıda bulunmak için bir araya geldik." açıklamasını yaptı.

Ölü sayısı 7 oldu Ölü sayısı 7 oldu

Wosornu, Kordofan eyaletinde halkın yüzde 90'ının acil seviyede gıda güvencesizliğiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Wosornu, insani yardım ortaklarının tahminlerine göre, bölgede gelecek aylarda 220 binden fazla çocuğun açlık nedeniyle hayatına kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Müdür Yardımcısı Maurizio Martina ise özellikle Darfur'da gıda güvencesizliğine ilişkin durumun çok endişe verici olduğuna dikkati çekerek, "Çatışma yeni bölgelere yayılırken gıda güvenliğini etkiliyor. Çatışmanın güneydoğu eyaletlerine yayılması hasat dönemine çok büyük etki ediyor." dedi.

Martina, Sudan'da yaklaşık 18 milyon insanın gıda kriziyle karşı karşıya kalma riskinde olduğunu ve tarım sisteminin korunmasının şart olduğunu kaydetti.

Üye ülkelere tarım faaliyetlerine yardım sağlama çağrısında bulunan Martina, BMGK'nin bu ay Sudan'da ateşkes ve engelsiz insani yardım çağrıları yapılan kararı kabul ettiğini ancak sahada büyük gelişme olmadığını belirtti.

Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktör Yardımcısı Carl Skau ise bölgede 28 milyon kişinin gıda güvencesizliğiyle mücadele ettiğine dikkat çekti.  

Kaynak: İLKHA