Bursa Minibüsçüler Odası ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı sonrasında şehir içi ulaşıma yüzde 40 oranında zam yapılmasını değerlendiren Bursalılar, zam oranının fazla olduğuna tepki gösterdi.

Geçen yılın ağustos ayında toplu ulaşıma yapılan zamın ardından, bu yıl gerçekleştirilen Bursa Minibüsçüler Odası ve UKOME toplantısı ile birlikte yüzde 40 oranında zam kararı alındı.

Zam kararı dün itibariyle yürürlüğe girdi. Üst üste gerçekleşen zamların ardından şehir içi minibüs ücretlerine yapılan yüzde 40'lık zam hakkında konuşan vatandaşlar, her gün yeni bir zam haberiyle karşılaştıklarını, yüksek enflasyon oranları nedeniyle geçinmekte zorlandıklarını ve maaşların enflasyon karşısında eridiğini ifade etti.

Zamla ilgili konuşan vatandaşlar, kimisi fazla bulduğunu belirtirken, kimisi ise yaşanan zamların ve yüksek enflasyonun ulaşıma zam yapılmasını normal karşıladığını dile getirdi.

Döviz kurundaki ve sıcaklık değerlerindeki yükseliş fındık fiyatlarını da tırmandırıyor Döviz kurundaki ve sıcaklık değerlerindeki yükseliş fındık fiyatlarını da tırmandırıyor

Emekli Hatip Kaplan, "Evden çarşıya ayda bir defa çıkamıyoruz. Yapılan bu zam gerçekten çok yüksek. Parası olmayan işçiler var. Günlük 40-50 TL yola gidiyor. Bu nedenle fiyatların üzerine çok koymuşlar. Kendimiz ayda bir defa çarşıya zor çıkıyoruz. Gidip gelmek 100 TL oldu. Hayat şartları zor." şeklinde konuştu.

Oktay Bakırcı isimli bir başka vatandaş, "Adam iki defa minibüsle gidip gelmesi 50 TL oldu. Yetkililer bunu hiç mi görmüyor? Herkes yürüyerek gitmeye başladı. Çünkü minibüs ücretleri 19,50 TL olduktan sonra insanlar neye daha fazla tahammül etsin? Esnaf zor durumda. Yapacak bir şey var mı?" diye sordu.

Suat Aydın ise herkesin haklı olduğunu belirterek, "Mazot farkı, tamirci parası derken her yere para gidiyor. Adamlar haklı, bir şey diyemiyorsunuz. Mazot 45-50 TL olmuş, bu fiyatlar normaldir. Bu duruma birinin dur demesi lazım. Bu böyle gitmez. Allah yardımcımız olsun." dedi.

Kaynak: İLKHA