Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, Diyarbakır sakinlerini uyardı: 4 İlçede Elektrik Kesintisi! Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, Diyarbakır sakinlerini uyardı: 4 İlçede Elektrik Kesintisi!

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırma, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek verimi elde etme, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırma, ayrıca yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı koruma amacıyla yoğun çaba harcıyor. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Diyarbakır Çermik Kale Barajı'ndaki çalışmaların devam ettiğini ve barajın tamamlandığında 139 bin 420 dekar tarım arazisinin sulanacağını belirtti.

Balta, proje tamamlandığında milli ekonomiye yılda 1 milyar 45 milyon Türk Lirası katkı sağlanacağını ve 13 bin 942 kişiye ek istihdam olanağı sunulacağını ifade etti. Çermik Kale Barajı'nın 77 metre yüksekliğinde olduğunu ve 129,95 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip olduğunu açıklayan Balta, barajın tamamlanmasıyla Çermik Ovası'nın sulanmasının hedeflendiğini belirtti. Balta, barajın ön yüzünün beton kaplı kaya dolgu tipinde olduğunu ve fiziki gerçekleşme oranının yüzde 83,37 olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: DSİ BASIN BÜLTENİ