Karacadağ OSB Başkan Vekili Mehmet Beşir Yılmaz, "Görüşmelerimiz sürüyor, 100 dönüm arazi istediler" dedi.

Yılmaz, Qingdao Kelin Motor Teknolojisi Grubu yetkilileriyle bölgelerinde elektrikli otobüs montaj fabrikası kurmak üzere görüştüklerini, görüşmelerin olumlu geçtiğini ve firmanın son kararını beklediklerini belirtti.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ise yatırımın özel teşvik alması için Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile görüştüklerini söyledi.

Yılmaz, Çinli firmanın Karacadağ OSB’ye yatırım yapması halinde bin 500 kişinin istihdam edileceğini ve firmanın ilk etapta 100 dönüm arazi talep ettiğini ifade etti. Ayrıca, firmanın ilave yatırımlar yapmayı planladığını ve genişleme taleplerinin olacağını belirtti. Çinli firmanın başlangıçta montajla elektrikli otobüs üreteceğini, daha sonra yedek parçalar ve tüm parçaları burada üretmeyi planladığını açıkladı. İlk etapta ürettikleri otobüsleri Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri'ne, ikinci etapta ise Avrupa'ya ihraç etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Karacadağ OSB’nin 55 bin dönüm daha büyüyeceğini belirten Yılmaz, Diyarbakır Karacadağ OSB’ye 300’den fazla firmanın yer tahsisi için başvurduğunu, şu ana kadar 29 firmaya arsa tahsisi yapıldığını, ancak 300 firmanın taleplerini karşılayamadıklarını söyledi. Bölgedeki huzur ortamı sayesinde yurtiçinden ve yurtdışından ciddi yatırımlar aldıklarını ve Karacadağ OSB’nin mevcutta 1881 dönüm sanayi alanına sahip olduğunu, genişleme çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Yılmaz, "Gelen talepleri karşılamak ve Diyarbakır'ı bir sanayi kenti haline getirmek istiyoruz. OSB'nin kuzeyinde ve güneyinde 27 bin dönümlük alanı, batıda ise 28 bin dönümlük alanı bünyemize katacağız. İki yıl içinde parselasyonu tamamlayacağız ve bu alanları daha büyük işletmeler için düşüneceğiz. Altyapı ile ilgili hiçbir eksikliğimiz yok. Diyarbakır TSO ile birlikte sanayi bölgelerimizin altyapısına önem veriyoruz" dedi.

Qingdao Kelin Motor Teknolojisi Grubu’na bağlı Frampro Makine ve Shandagswan Cotton şirketlerinin yetkililerinden Cha Yefer, Lian Conggang ve Chen Liang, 1 Mayıs’ta Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya ile bir araya gelerek yatırımları hakkında bilgi verdiler ve Diyarbakır’daki yatırım fırsatlarını değerlendirdiler. Mehmet Kaya, kentte artık her sektöre yatırım olanağı sunacak alt yapıya sahip olduklarını, Çinli firma ile mutabakat sağlanmasının çok önemli olduğunu belirtti.

663 firmaya dâhilde işleme izin belgesi verildi 663 firmaya dâhilde işleme izin belgesi verildi

Kaya, "Çinli firma yetkilileriyle yapılan görüşmelerde kendilerine Karacadağ OSB’de yer tahsis edebileceğimizi söyledik. Ayrıca hükümetimizin sunduğu teşvikleri anlattık. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile iletişime geçip, bu yatırıma özel teşvik verilmesi konusunda görüşmeler yaptık" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ