Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fulya Uluorman, çöl tozlarının solunum yolu hastaları için risk oluşturduğuna dikkat çekti.

A W194553 03

Yanlış uyku pozisyonlarına dikkat! Yanlış uyku pozisyonlarına dikkat!

Dr. Uluorman, "Özellikle mevsim geçişlerinde bu durumu sıkça gözlemliyoruz. Nisan ayının gelmesiyle birlikte çöl tozları atmosferde hava kirliliğine neden oluyor ve solunum yolu hastalıklarını tetikliyor. Astım, KOAH ve benzeri rahatsızlıkları olanlar, çöl tozlarıyla karşılaştıklarında daha fazla belirti gösterebilirler. Ayrıca, bronşlarda hassasiyeti olan kişiler de etkilenebilir. Uzun süren öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Sağlıklı bireyler dahi maske kullanarak kendilerini korumalıdır. Çöl tozlarının etkilerini en aza indirmek için bu önlemlere dikkat etmek önemlidir" dedi.

Dr. Uluorman, ilaç kullanan hastaların evden çıkmamalarını ve ilaçlarını düzenli olarak kullanmalarını vurguladı. "Akciğer hastalıklarında düzenli ilaç kullanımı önemlidir, özellikle astım ve KOAH hastaları için. Toz alerjisi olanlar ve toza karşı hassasiyeti olanlar da alerji ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdır. Bu ilaçların düzenli kullanımı sağlanmalıdır. Ancak ilaçlarına rağmen rahatsızlık hissedenler, poliklinik veya acil serviste destek alabilirler. Sağlıklı bireylerde bile çöl tozları nedeniyle boğazda kaşıntı, öksürük ve göz sulanması gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtileri yönetebilmek mümkündür ve genellikle geçicidir, ancak ciddi sıkıntılar yaşayanlar mutlaka tıbbi yardım almalıdır" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA