2023-2024 eğitim öğretim yılının son ders gününde Şanlıurfa'da yaklaşık 3 bin okulda 30 bin öğretmen ve 747 binin üzerinde öğrenci karnelerini alarak yaz tatiline girdi.Tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da bugün karne sevinci yaşandı.

KPSS Eğitim Bilimleri oturumu başladı KPSS Eğitim Bilimleri oturumu başladı

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, 2023-2024 eğitim öğretim yılı dolayısıyla İLKHA'ya değerlendirmede bulundu.

"Nereden bakarsak Şanlıurfa'dan 3-4 bin öğretmen gidecek"
Coşkun, "Urfa'daki eğitim sorunlarını şimdiye kadar söyledik ve söylemeye devam edeceğiz, 10 bin öğretmen açığımız var. Halihazırda bundan ziyade Şanlıurfa'da yaklaşık 150'ye yakın okul yapılacak ve bunlara da öğretmen lazım olacak. Öğretmenlerin haziran ayında tayin isteme hakları var Dolayısıyla diğer illere Şanlıurfa'dan tayinler olacaktır. Nereden bakarsak Şanlıurfa'dan 3-4 bin öğretmen gidecek, öğretmen açığımız zaten hat safhada. Bir de tayinle giden öğretmenleri düşünürsek sayı 10 binlerin üzerine çıkıyor. Buradan siyasilerimize ve yetkililerimize seslenmek istiyorum; eğitimin lokomotifi öğretmenlerdir. Öğretmenlerimiz olmazsa olmazımızdır. Bu soruna mutlaka bir çare üretilmesi gerekir." dedi.

"Maalesef ikili eğitim sistemimiz hala devam ediyor"
Şanlıurfa'daki öğrenci çoğunluğunun ve okul eksikliğine dikkat çeken Coşkun, "Sınıflarımızda öğrenci kalabalığımız var. Okul yapımı büyük bir hızla devam ediyor ama nüfus artış oranına dengeli bir şekilde maalesef yapılmadığı için yetiştirilemiyor. Maalesef ikili eğitim sistemimiz hala devam ediyor. Sabah 6'da çocuklarımız okula gidiyor. Daha sonra saat 12'de öğlencilerimiz gidiyor. Dolayısıyla tüm okullarımızda eğitimin normale dönüşmesi saat 9'da okula gidilip saat 3'te eve dönülmesi gerekir ki eğitimin kıymetini ve başarısını arttıralım. Şanlıurfa'nın en büyük sorunlarından biri Şanlıurfa'ya has bir sorun değil ama mevsimlik tarım işçisi çocuklarımız var. Bunlara mutlaka bizim bir çözüm bulmamız bir çare üretmemiz gerekir." diye konuştu.

"Eğitimin altyapı sorunlarının da bitirilmiş olması gerekir"
Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:"Sağ olsun Şanlıurfa valimiz gerçekten eğitimle ilgilenmesi eğitimciye yaklaşımı ve okulları ziyaret etmesi aynı şekilde il milli eğitim müdürümüzün bu tür davranışları ve yaklaşımı olumlu bir şekilde öğretmene, öğrenciye ve eğitim çalışanlarına yansıyor. Özellikle valimizin BİGEP (Başarıyı İzleme Ve Geliştirme Projesi) ve bunun takibi bu programın takibi ve öğrencilerin eğitimine katkı sunması güzel bir şey. Bunları yaparken tabii ki eğitimin altyapı sorunlarının da bitirilmiş olması gerekir Dolayısıyla bu durumda herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Herkesin Şanlıurfa'mızdaki eğitim kalitesini arttırma adına ve eğitimi geliştirme adına üzerine düşeni yapması gerekir. Tüm eğitim çalışanlarımız sağ olsun Gerçekten bunun farkında özveriyle fedakâr bir şekilde eğitimin kalitesini arttırma adına üzerine düşeni yapmaya çalışıyorlar. Şanlıurfa'mızda diğer illerimiz gibi artık orta sıralarda YKS ve diğer sınavlar gibi sınavlarda Türkiye geneli sıralamalar belli oluyor. Bizim Şanlıurfa'mız da hak ettiği yeri alır. Buradan Şanlıurfa'ya bir pozitif ayrımcılık yapıp bu sorunların mutlaka bir şekilde çözülmesi gerekir." 

Kaynak: İLKHA