TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu (İHİK) bünyesinde kurulan Çocuk Hakları Alt Komisyonu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu başkanlığında Diyarbakır'da toplandı. Toplantıya AK Parti İstanbul Milletvekili Adem Yıldırım, Bursa Milletvekili Mustafa Yavuz, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Sait Yaz, MHP Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez, CHP İzmir Milletvekili Rıfat Turuntay Nalbantoğlu ve Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınında can kaybı 11'e yükseldi Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınında can kaybı 11'e yükseldi

Deprem çocuklarımızda derin izler bıraktı
Vali Ali İhsan Su ile kentte bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan Katırcıoğlu, DSİ toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, "Maalesef 6 Şubat 2023 tarihinde her birimizi derinden yaralayan, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı da maddi ve manevi olarak etkileyen sayısız acı ve gözyaşına sebep olan büyük depremler yaşadık. 11 ilimizi sarsan depremler, yetişkin bireylerde açtığı yaralardan çok daha derin izleri, çocuklarımızda bıraktı. Bu doğrultuda komisyon olarak ilk konumuz deprem mağduru çocuklar oldu. Bu konuyla ilgili komisyonumuz, deprem sonrası mağdur olan çocuklarımız için yapılan çalışmaları araştırmak, refakatsiz kalan, ailesinden ayrı düşmüş çocuklarımız ve engelli olarak hayatına devam eden çocuklarımıza verilen destekleri dinlemek, en başta eğitim hakkı olmak üzere devletimizce yapılan çalışmaları yerinde görmek, eksikleri tespit etmek, konuyu kamuoyunun gündemine sunmak ve tüm tespitlerimizi bir rapor haline dönüştürerek, üst komisyonumuzun gündemine getirmek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

İlk günden beri sahada çalıştıklarını anlatan Katırcıoğlu, şöyle konuştu: "Alt komisyon olarak Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ile görüşmemizi gerçekleştirdik. Akabinde kurumlarımızın temsilcileriyle bir araya geldik, onlardan bilgi aldık ve yapılan bu toplantıda elde ettiğimiz bilgileri kısaca paylaşmak istiyorum.

"Diyarbakır’da 104 çocuk vefat etti"
Asrın felaketinde, Diyarbakır'da 104 çocuğumuzun vefat ettiğini öğrendik. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Acılı ailelerine de sabır diliyorum. Yaralı çocuklarımız var. Onlara da yüce Rabb'imden şifalar diliyorum. 29 çocuğumuzun ebeveyn kaybı yaşadığını üzüntüyle öğrendik. Ancak enkaz altında bulunamayan ya da kayıp çocuğun olmaması da bizi bir nebze olsun teselli etti. Diyarbakır'da yaşanan deprem sonucu enkazdan kurtarılan ve 9'u diğer illerden getirilen 11 çocuğumuzun uzuv kaybı yaşadığını gördük. Bu 11 çocuğumuzun protez işlemlerinin tamamlandığını öğrendik. Zaten onların tespitini yapacağız. Son olarak konteyner kentimizde 620 öğrencimizin bulunduğunu ve sınav döneminde bu öğrencilerimize LGS ile YKS sınavlarına yönelik yardımcı kitapların dağıtıldığını öğrendik. Ülkemizin geleceğine ışık tutabilmek, aynı acıların tekrar yaşanmasını engellemek için bu acıyı yaşayan çocuklarımızın bilim insanı, mühendis, işçi, doktor, mimar, milletvekili, sanatçı ve hatta belki de cumhurbaşkanı olarak ülkemizin gelişimine, büyümesine ve kalkınmasına katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Kaynak: UĞUR ERSİN