1 yıl önce Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde yaşanan iki büyük depremin ardından bugün, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen felaketin 1. yıl dönümü anıldı. Depremin etkisiyle Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde yıkılan Sözel Apartmanı'nda hayatını kaybeden Eylül, sınıf arkadaşları tarafından kabri başında anıldı.

119 bin bin nüfuslu ilçede tek kadın muhtar adayı! 119 bin bin nüfuslu ilçede tek kadın muhtar adayı!

Eylül'ün kabri ziyaretine katılan sınıf arkadaşlarından Muhammet Çapraz, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, yaralılara acil şifalar temennisinde bulundu. Çapraz, "Bugün, depremin 1. yıl dönümü vesilesiyle sınıf arkadaşımız Eylül'ün mezarı başına geldik. Buraya sınıf arkadaşlarımızla birlikte geldik. Eylül'ün annesi, babası, ağabeyi ve ablası da depremde hayatını kaybetti" dedi.

Eylül'ün diğer bir sınıf arkadaşı Nesrin Erkal ise, "Eylül'e kabrinde yaşadıklarımızı anlattık" diyerek şunları söyledi: "Bugün, depremde hayatını kaybeden sınıf arkadaşımızın birinci yıl dönümünde kabrine ziyarete geldik. Sınıf arkadaşları, yakın dostları ve akrabalarıyla Eylül'ü anmak için buradayız. Kabrinde Eylül'e yaşadığımız anıları anlattık. Arkadaşımızın ruhuna Fatiha okuduk."

Asrın felaketinde Bağlar ilçesinde yıkılan Yoldaş Apartmanı'nda oğlu ve gelinini kaybeden Abdulaziz Balta ise, gece saat 01.00'den bu yana uyumadığını belirtti. Balta, "Depremde oğlumu ve gelinimi kaybettim. Şu anda oğlumun mezarının başındayım. Allah, herkese sabır versin, vefat edenlerin mekanı cennet olsun. İnşallah bir daha böyle bir acı yaşamayız. Gece saat 01.00'den bu yana uyumadık. Sabaha kadar çocuklarımla ağladık. Televizyonda sabaha kadar deprem bölgesinden canlı yayınları izledik. Allah kimsenin başına bir daha böyle bir acı vermesin" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA