Çiftçiler, endişeli olduklarını ifade etti. Kırıkkale'de yaşanan kuraklık, son yılların en belirgin örneği olarak karşımıza çıkıyor. Yağış miktarının önceki yıllara göre az olması, tarımsal üretimi olumsuz yönde etkiliyor. Bin 744 rakımlı Dinek Dağı'na düşen karın, hava sıcaklıklarının 16 dereceye kadar yükselmesiyle kısa sürede erimesi, çiftçileri tedirgin ediyor. Şubat ayında kar yağışının olmaması da endişeleri arttırıyor. Su kaynaklarının azalmasıyla birlikte çiftçiler, daha dayanıklı ürünler yetiştirmeye yöneliyor.

A W139833 03

Kızılırmak'ta da kuraklık belirtileri görülüyor. Şehirdeki akarsular da kuraklıktan olumsuz etkilenmiş durumda. Türkiye'nin en uzun nehri olan Kızılırmak, kuraklık tehdidiyle karşı karşıya. Yeterli yağışın olmaması, bölgede kuraklık sorununu derinleştiriyor. İmranlı ilçesinden doğup Karadeniz'e dökülen Kızılırmak'ta su seviyesi düşüyor ve adacıklar ortaya çıkıyor.

A W139833 02

Ambulansla otomobilin çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı Ambulansla otomobilin çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı

Kırıkkale'deki Yukarımahmutlar köyünde çiftçilik yapan Hakan Yurdakul, tarım arazilerinin kuraklıktan etkilendiğini ve su kaynaklarının azaldığını dile getirdi. Yağmur ve karın eksikliğinden yakınan Yurdakul, normal şartlarda tarlanın altından çamur bile çıkmadığını ifade etti. Su seviyelerinin düşmesiyle çiftçilerin tarım için zorluklarla karşılaştığını belirtti.

A W139833 07

Başka bir çiftçi olan Samet Kerman da kuraklığın ürün miktarını azalttığını ve bu durumun tarımsal verimi olumsuz etkilediğini söyledi. Geçen yılın aksine bu yıl yağmurun ve karın az olmasıyla tarımın zarar gördüğünü ifade etti. Kerman, bu durum nedeniyle tarım ürünlerini değiştirmek zorunda kalacaklarını ve mümkünse kavun yetiştireceklerini dile getirdi.

Kaynak: İHA