Diyarbakır'da Klimalarla Verimli Mücadele Rehberi Diyarbakır'da Klimalarla Verimli Mücadele Rehberi

Dicle Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde altı ilde sürdürülebilirlik odaklı bir yaklaşımla elektrik dağıtım hizmeti veriyor ve kaçak elektrik kullanımıyla mücadelede etkili stratejiler öneriyor. Nisan ayında yapılan kontrollerde 351 kayıt dışı trafo tespit edilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Arvas, kaçak elektrik kullanımının milli ekonomiye verdiği zararları ve trafo ticaretinin kontrolsüzlüğünü dile getirdi.

Kaçak tüketimin faturasının Türkiye'ye çıktığını belirten Arvas, "Dicle Elektrik olarak bölgedeki kaçak elektrik kullanımıyla mücadeleye devam ediyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK tarafından belirlenen regülasyonlara uyum göstererek ciddi bir efor sarf ediyoruz. Tarımsal sulama sahalarında binlerce kaçak trafonun bertaraf edilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Kaçak elektrik kullananların normalden 9-10 kat fazla enerji tükettiğini gözlemliyoruz. Elektrik iletim hatlarında kalıcı hasarlara neden olan kaçak kullanımın faturası tüm Türkiye'ye çıkıyor." dedi.

Kaçak trafo montajında ölümlü kazalar yaşandığını belirten Arvas, "Türkiye'nin bir sorunu olan trafo ticareti bazı illerde adeta bir sektöre dönüşmüş durumda. 150-200 bin TL'yi ödeyen herkes bu trafoları temin edebiliyor. Bu trafolarla tüketilen kaçak elektrik bir yana, montaj sırasında meydana gelen kazalar ciddi can kayıplarına yol açıyor. Milli ekonomiye milyarlarca liralık zarar veren kaçak trafoların denetimi ve ticareti daha etkin regülasyonlarla kontrol altına alınmalıdır. Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere tüm paydaşlarla bu konunun çok yönlü ele alınması, sürdürülebilir enerji arz güvenliğini garanti altına almak için önemli bir adımdır." ifadelerini kullandı.

2024 yılında 2800 kaçak trafo tespit edildiğini belirten Arvas, "Kaçak trafoların insana ve doğaya verdiği zararın yanı sıra, ülkeye maliyeti milyar dolarlarla ifade edilecek milli servet kaybına denk geliyor. Geçtiğimiz Nisan ayında, Şanlıurfa'da yaptığımız kontrollerde yaklaşık 53 bin 500 KVA gücünde 351 kayıt dışı trafo tespit ettik. 2024 yılının başından bu yana 650'si drone ile olmak üzere toplam 2800 kaçak trafo tespit ettik. Kaçak trafo kullanıcıları normalden 9-10 kat fazla enerji tüketiyor. Sadece Mardin'de tüketilen kaçak enerji, 1.2 milyon hanenin tüketimine eşit. Her hanede 4 kişinin yaşadığını varsayarsak, bu 4 milyon 800 bin kişinin enerji tüketimine denk geliyor." dedi.

Kaynak: DİCLE ELEKTRİK BASIN BÜLTENİ