Tıpta Uzmanlık ve Yurt Dışı Diploma Denkliği Sınavı sonuçları açıklandı Tıpta Uzmanlık ve Yurt Dışı Diploma Denkliği Sınavı sonuçları açıklandı

Ramazan ayında şeker hastalarının oruç tutması ve günün yaklaşık 16-18 saatini aç geçirmesi konusunu değerlendiren Dicle Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Eşref Araç, orucun bir beslenme yöntemi olduğunu vurgulayarak, özellikle şeker hastalarının genelde herhangi bir engel olmadan oruç tutabileceğini belirtti. Araç, şeker dengesinin sağlanması açısından orucun faydalı olduğunu vurguladı.

Araç, mevcut yaşam koşullarında günlük 3 öğün yemeğin, özellikle diyabet gibi hastalıklara neden olabileceğini ifade ederek, sağlıklı beslenme açısından 2 öğünün daha faydalı olduğunu ve uyku düzenine de dikkat çekti.

Sanayi devrimi öncesi ve hatta Peygamber Efendimiz döneminde 2 öğün yemek yenildiğini belirten Araç, günümüzde ise 3 öğün yemeğin, yoğun tempolu çalışmanın bir sonucu olduğunu ifade etti. Öğünlerde protein, karbonhidrat ve yağ alımının önemli olduğunu söyleyen Araç, ancak şu anda ana yemeğin öncesine veya sonrasına çorba, meyve, kuruyemiş, tatlı gibi birçok yan ürün tüketildiğini belirtti.

Araç, insan vücudunun israf etmeyen bir yapı olduğunu ve alınan enerjinin ihtiyacı kadarını kullandığını, fazlasını ise karaciğerde glikoz deposu olarak depoladığını açıkladı. Yiyeceğin olmaması durumunda depolanan yağın fayda sağladığını ancak cilt altı dokunun yağlanmasının ötesinde organ çevrelerine yağlanmanın diyabet hastalığına neden olduğunu belirtti.

Diyabet ve şeker hastalarının durumuna değinen Araç, günde 3 öğün yemek yerine 2 öğün yemenin daha sağlıklı olduğunu ifade etti. Özellikle Ramazan ayında oruç tutmayla ilgili sorulara cevap veren Araç, şeker ve tansiyon hastalarının oruç tutabileceğini, ancak ilaç kullanan ve kan şekeri yüksek olan hastaların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Aç uyumanın insan vücuduna faydalarına da değinen Araç, gece yatmadan 4 saat önce yemek yenilmemesinin rahat bir uykuya geçiş için faydalı olduğunu belirtti. Çocukların aç uyumasının büyüme hormonu salgılamalarına yardımcı olduğunu ifade eden Araç, çocukların gece yatmadan önce beslenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: FIRAT KARAHAN