Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesine 8 yıl önce taşınan ve bir çocuk annesi olan 32 yaşındaki Dere, Körhat Mahallesi’nde yaşayanlara hizmet sunmak amacıyla muhtarlık seçimlerine katıldı. Mahalle sakinlerinin desteğini alan Dere, iki erkek rakibini geride bırakarak muhtar oldu. Bağlar ilçesinde seçilen üç kadın muhtardan biri olan Dere, üç aydır Körhat Mahallesi’nin sorunlarına çözüm arıyor.

Dere, mahallesindeki insanlara faydalı olmak için muhtar olmaya karar verdiğini ve bu fikri paylaştığı eşinin de kendisine destek verdiğini ifade etti. Seçim sürecinde tek kadın aday olarak karşılaştığı zorlukları mahalle halkının desteğiyle aştığını belirten Dere, "Tek kadın adaydım. Zorlu bir süreçti ama çok şükür hepsini aştık. Halkın desteğiyle şu an buradayım, görevimin başına geçtim." dedi.

Şehit Gaffar Okkan’ın hemşehrisi olduğunu öğrenenlerin kendisini kucakladığını ve bundan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Dere, “Gaffar Okkan Diyarbakır halkını nasıl kucakladıysa, ben de Körhat Mahallesi’ndeki halkı aynı şekilde kucaklamak ve onlara faydalı olmak istiyorum.” diye konuştu.

Silvan’da Anız Yangını: 12 Bin Dönüm Arazi Zarar Gördü Silvan’da Anız Yangını: 12 Bin Dönüm Arazi Zarar Gördü

Dere, şehit Okkan’ın Diyarbakır halkı tarafından unutulmadığını ve adını yaşatmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. “Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır halkının gönlünde nasıl taht kurduysa ben de halkın gönlünde taht kurmak istiyorum. Bunun için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum.” dedi.

Muhtar Dere, özellikle temizlik ve ihtiyaç sahiplerine ulaşma konularında eksiklikler olduğunu vurgulayarak, “Mahallede temizlik anlamında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Belediye ile birlikte metruk ve ağır hasarlı binaların yanı sıra sokaklardaki çöp sorununu çözmeye çalışıyoruz. Yardım talepleri genellikle erzak üzerine oluyor ama ben sadece erzak yardımıyla kalmıyorum, okumak isteyen çocuklara ders kitabı yardımı yapmaya çalışıyorum.” şeklinde konuştu.

Başlangıçta muhtarlık görevini yapamayacağını düşünenlerin zamanla kendisine destek vermeye başladığını belirten Dere, “Önce yapamayacağımı düşünen vatandaşlarımız çok fazlaydı. Ama zamanla benim çalışma azmimi gördükçe yapabileceğime inandıklarını gördüm. Sağ olsunlar, hep beraber elimizden geldiğince mahalle sakinlerimize hizmet etmeye çalışıyoruz.” dedi. Dere, belediye ile ortak çalışmalar yaparak mahalledeki sorunlara çözüm bulduklarını ve belediye temizlik müdürlüğünün mahallede önemli temizlik çalışmaları yaptığını belirterek teşekkür etti.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE