DİSKİ, Türkiye Akreditasyon Kurumu tarafından TS EN ISO 17025 standardına uygun olarak akredite edilmiş Su Kalite Kontrol Laboratuvarı aracılığıyla suyun kalitesini kontrol altında tutmak için yaklaşık 14 yıldır süregelen bir çaba sarf ediyor.

Diski2

Günlük olarak, içme ve kullanma suyunun temsil edildiği 16 farklı noktadan kimyasal ve bakteriyolojik numuneler alınıyor ve Su Kalite Kontrol Laboratuvarı'nda inceleniyor. Ayrıca, içme suyu arıtma tesisinde üretilen suyun anlık örnekleri de alınıp inceleniyor.

Dicle Üniversitesi'nde İsrail Protestosu Dicle Üniversitesi'nde İsrail Protestosu

Sağlığı tehdit edebilecek bakterilerin önlenmesi için suya verilen serbest klorun dozajı düzenli olarak kontrol ediliyor ve şehrin uzak noktalarında klorsuz suyun tüketilmesi engelleniyor.

Bu rutin çalışmaların yanı sıra, Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığına bağlı birimler tarafından açılan yeni kuyu sularının içilebilirliği analiz ediliyor, vatandaşlardan gelen şikayetlerle ilgili numuneler inceleniyor ve içme suyuyla ilgili genel analizler yapılıyor.

Toplamda, yaklaşık 400 parametre üzerinden günlük kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik analizler yapılıyor ve laboratuvar bünyesinde mobil bir araçla yerinde ölçümler yapılıp numuneler taşınıyor.

DİSKİ Genel Müdürü V. Mehmet Şerifoğlu, "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik"e uygun olarak analizlerin gerçekleştirildiğini belirtiyor ve şebekeden gelen suyun sürekli kontrol altında olduğunu vurguluyor. İçme suyu arıtma tesisinin günlük analiz raporlarına DİSKİ'nin web sitesinden erişilebileceğini söyledi.

Kaynak: DİSKİ BASIN BÜLTENİ