Kentte istihdamı artırmayı ve farklı iş kollarına kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlayan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen kurslar, başarıyla devam ediyor.

DİSMEK bünyesinde açılan aşçılık ve pastacılık kursuna katılan öğrenciler, yöresel ve uluslararası mutfağın inceliklerini öğrenme fırsatı buluyor. Uzun bir eğitim sürecinden geçen kursiyerler, Halk Eğitim onaylı "aşçı yardımcılığı" ve "aşçılık" belgelerini alarak gıda ve yemek sektöründe iş imkanı elde edebiliyorlar.

Çeşitli Kültürlere Ait Lezzetlerle Tanışma Fırsatı

Kursiyerler, aralarında “Diyarbakır Çağla Eşkenesi”, “Hıllorik Aşı”, “Kayseri Yağlaması”, Karadeniz Mutfağından “Hamsi Kuşu”, İngiliz mutfağına ait “Beef Wellington”, Fransız mutfağından “Cordon Bleu”, Ortadoğu mutfağından “Falafel” gibi çeşitli kültürlere ait lezzetleri öğreniyorlar.

 Eğitmen Seyhan Burakçı, kursa geniş bir katılım olduğunu belirterek, “Aşçılık kurslarının temel amacı unutulmaya yüz tutmuş yöresel tatları yeniden keşfetmektir” diyor.

Bombalı eylem hazırlığındaki sanıklara 31'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı Bombalı eylem hazırlığındaki sanıklara 31'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Mesleki Uzmanlaşma ve Hobi Bir Arada

Eğitmen Zümrüt Bıçkın ise kursun sadece mesleki uzmanlaşma değil, aynı zamanda hobi amaçlı da olduğunu vurguluyor. Kursiyerlerin çeşitli meslek gruplarından geldiğini ifade eden Bıçkın, kursun sosyal etkileşimi artırdığını da dile getiriyor.

Diyarbakır Mutfağının Tanıtımı ve Kursiyerlerin Hedefleri

Kursiyerlerden Mukadder Şenkul, aldığı sertifika ile kendi iş yerini açmayı planladığını ve Diyarbakır mutfağını daha geniş kitlelere tanıtmak istediğini belirtiyor. Şenkul’un yanı sıra, kursiyerlerden Songül Çevik de kalifiye eleman olma hedefiyle kursa katıldığını ve kursun kendisi için oldukça faydalı olduğunu aktarıyor.

Kaynak: CENGİZ ARSLAN