Sivas'ta bulunan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda tamamlanan restorasyon çalışmaları sona erdi. Tarihi cami, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek olan 'Vakıf Haftası Kutlama Programı' çerçevesinde ziyarete ve ibadete açılacak.

Molla Derdiyok: "Kurtuluşun yolu, ümmet olmaktan geçer" Molla Derdiyok: "Kurtuluşun yolu, ümmet olmaktan geçer"

Evliya Çelebi'nin "Methinde diller kısır, kalem kırıktır" dediği 800 yıllık bu başyapıt, Anadolu taş işçiliğinin önemli örneklerinden biri olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, tekrar ibadete açılıyor.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, vatandaşları açılışa davet ederek, "Uzun bir aradan sonra bu camimizde ilk defa öğlen namazı kılınacak ve akabinde Sayın Cumhurbaşkanımızın video konferans yöntemiyle katılımıyla bu caminin ve darüşşifanın açılışı gerçekleştirilecek. Ben tüm vatandaşlarımızı bu tarihi ana şahitlik etmeye ve açılışımıza katılmaya davet ediyorum." dedi.

Taç kapılarındaki eşsiz bezemeleriyle dikkat çeken caminin restorasyon çalışmaları 2015 yılında başladı ve titizlikle yürütüldü. Proje kapsamında çatı değişimi, lazer temizleme, enjeksiyon sistemi ve güçlendirme çalışmaları yapıldı.

1228 yılında Ahmed Şah tarafından yaptırılan cami, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 'Vakıf Haftası Kutlama Programı' çerçevesinde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Kaynak: İHA