Diyanet İşleri Başkanlığı, aday din görevlileri için düzenlenen yemek ihalesi hakkında bazı çarpıtılmış bilgiler içeren bir haberle ilgili olarak hukuki süreç başlatılacağını duyurdu. Başkanlık, Elazığ Harput Dini İhtisas Merkezi'nde gerçekleştirilen ve 'Bir kuş sütü eksik' başlıklı haberde yanlış bilgiler yer aldığını açıkladı.

Yapılan resmi açıklamada, 26 Mart'ta Diyanet Akademisi bünyesinde yapılan ihale sürecinin Devlet İhale Kanunu ve Aday Din Görevlileri İstihkak Yönetmeliği'ne uygun olarak yürütüldüğü vurgulandı. İhale, açık ihale yöntemiyle gerçekleşti ve 28 akademi merkezinden altısında yemek hizmeti alımı yapıldığı, bu merkezlerde günlük kişi başı 375 lira (KDV dahil) azami limiti aşılmayacak şekilde teklif alındığı belirtildi. Elazığ'daki merkezde ise ihaleye 7 teklif sunulmuş, 4'ü geçerli sayılarak, kişi başına 325 lira (KDV hariç) olarak belirlendi.

Meteoroloji'den bazı bölgeler için yağmur uyarısı Meteoroloji'den bazı bölgeler için yağmur uyarısı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın 2023 Hac döneminde Mekke'de hacıların yemeklerinin hazırlandığı mutfağı denetlerken çekilen fotoğrafının haberde kullanılması ve bu kullanımın olumsuz bir algı yaratma çabası olarak değerlendirildiği ifade edildi. Başkanlık, söz konusu haber nedeniyle gazete hakkında hukuki işlemlere başvuracağını bildirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ