Diyarbakır'da, eski HDP il binasının önünde, dağa kaçırılan çocuklarını geri getirme umuduyla oturma eylemi yapan anneler, Anneler Günü'nü evlatlarının özlemiyle karşılıyorlar. Çocuklarının dağa kaçırılmasını HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır anneleri, 3 Eylül 2019'da başlattıkları oturma eylemini neredeyse 5 yıldır aralıksız sürdürüyorlar. Ailelerin nöbet tuttuğu bu eyleme katılım giderek artıyor ve şu an 375 aile bu çaresiz bekleyişte yer alıyor. Eylem ve ailelerin çağrıları sayesinde 53 aile, çocuklarını terörün pençesinden kurtarabildi. Ancak diğer aileler hala umutla beklemeye devam ediyor.

Anneler Günü'ne evlatlarından ayrı girerken, bu anneler, sevdiklerinden gelecek bir haberle umutlanıyorlar. Eylem sayesinde çocuklarını terörden kurtaran aileler, diğer ailelere destek olmak için zaman zaman ziyaretlerde bulunuyorlar.

Eyleme devam eden Ayten Elhaman, oğlu Bayram için 5 yıldır süren oturma eylemini sürdürdüğünü ve 7 yıldır evladından ayrı olduğunu belirtiyor. Elhaman, "Allah, haklarımızı onlara bırakmasın. Evladımı onlardan alacağım. Evladım hiçbir zaman Anneler Günü'nü kaçırmazdı." diyerek duygularını ifade ediyor.

Ayşegül Biçer ise oğlu Mustafa Biçer'i terörün pençesinden kurtardıktan sonra Anneler Günü'nü farklı bir duyguyla geçirdiğini ifade ediyor. Biçer, "Nasıl ki sevindim, o heyecanı, mutluluğu yaşıyorsam, rabbimden dileğim tüm anne ve babaların o sevinci yaşamasıdır." diyor.

Diyarbakır'ın Tarihi Fabrikası Gençliğe Yeniden Hizmet Ediyor Diyarbakır'ın Tarihi Fabrikası Gençliğe Yeniden Hizmet Ediyor

9 yıl önce oğlu Aziz'i dağa kaçıran Güzide Demir, 5 yıldır süren eyleminde, "Çocuklarımız gelmeyene kadar buradan kalkmayacağız. 9 yıldır evladımdan ayrıyım, 9 Anneler Günü geçti. Boynumuz bükük, içimiz buruktur." diyerek duygularını dile getiriyor.

Kızına kavuşan Songül Akkuş ise diğer annelere seslenerek, "Siz de gelin bize katılın. Bize destek verin, bu çocukları dağdan kurtaralım." diyor.

Kaynak: İHA