Diyarbakır’da Pazarlık Yoğunluğu Diyarbakır’da Pazarlık Yoğunluğu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, halkın konforlu, güvenli ve uygun maliyetli toplu ulaşım hizmeti almasını sağlamak amacıyla Hafif Raylı Sistem Projesi’ni yeniliyor. Proje kapsamında yapım çalışmalarının bu yıl içinde başlatılması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, şehirde konforlu, güvenli, erişilebilir ve uygun maliyetli toplu ulaşım sağlamak amacıyla Hafif Raylı Sistem Projesi'ni güncelleyerek çalışmalarını hızlandırdı. 20 istasyondan oluşan ve 14 kilometre uzunluğundaki sistem, Dağkapı’dan başlayarak Kayapınar ilçesindeki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kadar uzanacak. Projenin ihalesi ile yapım çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Hafif Raylı Sistem Projesi hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük, projenin 14 kilometre uzunluğunda ve 20 istasyondan oluştuğunu belirtti. Gördük, “Bir uçtan diğer uca 37 dakikalık bir süre öngörüyoruz. İlk etapta 20 araç alınacak, bunlardan 18 tanesi aktif olarak çalışacak, 2 araç ise yedekte bulunacak. İlk etapta günlük 75 bin yolcu taşınması planlanıyor. 2040 yılına kadar bu kapasite artırılacak” dedi.

Projenin revizyonu ile ilgili çalışmaların başladığını vurgulayan Gördük, şöyle devam etti: “Projenin revizyonu çalışmalarının başında gelmektedir. Önceki projede Sağlık Bakanlığı’na bağlı 100 dönümlük bir arazi depolama alanı olarak düşünülmüştü. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın olumsuz yanıtı ve nüfus yoğunluğunun değişmesi nedeniyle projenin revizyona ihtiyaç duyduğunu gördük. Bu çalışmaları 21 Mayıs Salı günü itibarıyla başlattık. Proje revizyonu tamamlandıktan sonra, ihale ve yapım çalışmalarına bu yıl içinde başlamayı kararlaştırdık.”

Gördük, Hafif Raylı Sistem'in hayata geçirilmesi sürecinde kentteki tüm sivil toplum örgütleri ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde olacaklarını ifade ederek, “Proje hayata geçtikten sonra halkımızın araç bekleme süreleri azalacak, konforlu ve rahat bir ulaşım hizmeti alacaklar. Ayrıca, raylı sistemin diğer ulaşım sistemlerinden daha uygun maliyetli olması halkımızı ekonomik olarak da rahatlatacak. Hafif Raylı Sistem'in kent trafiğine ve toplu taşımaya önemli bir rahatlama getireceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ