Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, yeni arsa tahsisleri ve üretim çeşitlendirmesiyle istihdamı 30 bin kişiye çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Diyarbakır OSB, şu an 400 faal işletmede toplam 20 bin kişiye istihdam sağlıyor. 2023 yılında 231.5 milyon dolar olan ihracatımızı 500 milyon dolara, daha sonra 1 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz" dedi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarıyla buluşan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, 5. etap arsa tahsislerine başlayacaklarını ve bu yeni adımın kente henüz temsil edilmeyen sektörlere kapı aralayacağını ifade etti.

Diyarbakır Valiliği 34 personel alacak! Diyarbakır Valiliği 34 personel alacak!

Fidan, Diyarbakır'ı bölgenin ticaret merkezi yapma amacını vurgulayarak, “Üretimde, istihdamda ve ihracatta kente hak ettiği prestiji kazandırmak istiyoruz. Yeni arsa tahsisleri ve üretim çeşitlendirmesiyle istihdam rakamını 30 binlere çıkarmayı, 85 ülkeye ihracat yapan Diyarbakır OSB’nin 2023’teki 231.5 milyon dolarlık ihracatını 500 milyon dolara, daha sonra 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Diyarbakır'ı, tarihi geçmişi, kültürel değerleri, bereketli toprakları, çalışkan toplum yapısı ve üretken sanayicileriyle bölgenin ticaret merkezi haline getirmek istiyoruz. 4. etap doğalgaz ve altyapı işleri tamamlanmak üzere, 1. ve 2. etap elektrik hatlarının yer altına alınması için başvurumuz 2024 yılı yatırım programına alındı. 2024 yılı içinde ihale sürecinin tamamlanması ve çalışmalara başlanması öngörülmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak: FIRAT KARAHAN