Kurban Bayramı tatiline sayılı günler kala vatandaşlar, otogarların yolunu tuttu. Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde ise geliş hareketliliği dikkat çekiyor.

A W224999 02

9 günlük Kurban Bayramı tatilini değerlendirmek isteyenler, tatil beldelerine veya il ve ilçelerine gitmek için planlar yapıyor. Birçok şehirde otogarlar başta olmak üzere seyahat yoğunluğu başladı. Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde ise gidişten çok geliş yoğunluğu yaşandığı bildirildi. Bir otobüs firmasının müdürü Yahya Akar, sefer dönüşlerinde yoğunluk olduğunu, gidişlerde ise otobüslerin yarısının dolu çıktığını belirtti. 

Bakan Işıkhan Diyarbakır'da Bakan Işıkhan Diyarbakır'da

Akar, “Şu an otogarlarda bir yoğunluk var ama kentten gidişlerde yoğunluk yok. Her bayram öncesinde Diyarbakır’a gelişlerde yoğunluk yaşanıyor. Buradan gidişler ise bayram sonrası oluyor. Şu an kentimize gelişlerde ciddi bir yoğunluk var. Diyarbakır’dan çıkan otobüslerin hemen hemen hepsi yarım kapasiteyle çıkıyor. Yoğunluğumuzu bayram sonrasına bıraktık” dedi.

Bakanlık, emeklilerin indirimi için denetime başladı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından otogarlarda denetim yapıldığını belirten Akar, “Bakanlık, emekliler için yüzde 20 indirim kararı almıştı. Şimdi de bakanlık personeli tarafından yolcu otobüslerinde denetim gerçekleştiriliyor. Bayram öncesi ve sonrası olmak üzere iki kademeli denetim yapıyorlar. Aynı zamanda fiyat istikrarı ile ilgili de denetim gerçekleştiriyorlar. Biz de kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Akar, son olarak şunları ekledi: “9 günlük bayram tatili dolayısıyla ek seferler düzenliyoruz. Şehir dışından buraya yolcu getirmede sıkıntı yaşanmaması için biz de ek sefer ekledik. Buradan giden araçlar yarı dolu giderken, şehir dışından dolu olarak geliyor.”

Diyarbakır’dan tatil için Muğla’nın Bodrum ilçesine giden Baran Bilmez (18), “Arkadaşlarımla Muğla’nın Bodrum ilçesine gidiyoruz. Buralar yaz aylarında çok sıcak olduğu için buradan kaçmak istiyoruz. En azından bayram tatilini Bodrum’da geçireceğiz. Artık gezmemiz lazım” diye konuştu. (İHA)

Kaynak: İHA