Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, şehrin estetiğini ve yeşil dokusunu artırmak adına Sanayi Mahallesi'nde bulunan Yeşil Kuşak Projesi'ni tamamlayarak halkın hizmetine sundu.

Bölgedeki kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve gençlerin faydalanacağı bu yeni yeşil alanda, ekipler ilk olarak bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için sondaj, su depoları ve zemin çalışmaları gibi altyapı işlemlerini tamamladılar.

Diyarbakır’da kayıp şahsın cansız bedeni bulundu Diyarbakır’da kayıp şahsın cansız bedeni bulundu

Toplam 13 bin metrekarelik yeşil alana sahip olan park, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından üstyapı çalışmalarıyla daha da geliştirildi. Bu kapsamda, farklı türlerde 278 ağaç, 1500 çalı ve mevsime göre çiçekler ekilerek yeşil alana canlılık kazandırıldı.

Park, 13 bin metrekarelik yeşil alanın yanı sıra piknik masaları, oturma grupları, çocuk oyun alanları ve gençler için basketbol sahası gibi dinlenme ve eğlence imkanları sunuyor.

Ayrıca, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Sanayi Mahallesi'nin sosyo-ekonomik yapısını göz önünde bulundurarak, 17 bin metrekarelik alanda tandır evleri inşa etti. Bu tandır evleri, semt sakinlerinin günlük ekmek ihtiyaçlarını daha hijyenik bir ortamda karşılamalarını sağlıyor.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, kentin ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla farklı bölgelerde yeşil alanlar oluşturmak için çalışmalarını sürdürecek.

Kaynak: DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ