Diyarbakır Valiliği, 6 Şubat depremlerinin ardından TOKİ konutlarında hak sahibi olan vatandaşlar için borçlanma takvimini açıkladı ve uyarıda bulundu.

Diyarbakır Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün açıklamasında, “06.02.2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Osmaniye, Şanlıurfa, Adana ve Kilis il merkezleri ve ilçelerinde, 7269 sayılı Kanun kapsamında hak sahibi kabul edilen ve noter kurası ile kendilerine konut çıkan vatandaşlarımızın borçlandırma işlemlerinin 12 Haziran 2024 - 10 Ağustos 2024 tarihleri arasında yapılması gerekmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, “Hak sahibi kabul edilen ve noter kurası ile kendilerine konut çıkan vatandaşlarımızın borçlandırma işlemleri, 7269 sayılı Kanunun 40. maddesine göre yapılacaktır” denildi. Ayrıca, 60 günlük süre içerisinde borçlanma işlemlerini yapmayan vatandaşların hak sahipliklerinin iptal edileceği belirtildi.

Diyarbakır Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, borçlanma sürecine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Borçlandırma işlemlerinin yapılabilmesi için, kurada konut çıkan hak sahiplerine borçlandırma işlemleri başlamadan önce yerel basın, internet, SMS, tebligat gibi yollarla duyuru yapılacak ve 60 günlük yasal süreden haberdar olmaları sağlanacaktır.

Diyarbakır’da kiracı ile mülk sahibi arasında silahlı ve bıçaklı kavga: 3 yaralı Diyarbakır’da kiracı ile mülk sahibi arasında silahlı ve bıçaklı kavga: 3 yaralı

Bu kapsamda, borçlandırma işlemlerinin etkin ve verimli bir şekilde koordinasyonu için yeterli sayıda borçlandırma senedi bulundurulması, banka ve AFAD personeli görevlendirilmesi, konut teslimi için tebligat yapılanlardan borçlandırma senedine imza atmayan hak sahiplerine konut teslim edilmemesi, 7269 sayılı Kanunun 3177 sayılı Kanunla değişik 40. maddesine göre 60 günlük yasal sürede borçlanma işlemlerini yapmayan hak sahiplerinin hak sahipliklerinin iptal edilmesi gerekmektedir.”

HAK SAHİPLERİNİN BORÇLANDIRILMASI
- Başkanlıkça ihale ve emanet usulü ile yeni konut yapılacaklara veya Evini Yapana Yardım yöntemiyle konut yapılacaklara, 20 yıl vadeli ve faizsiz konut kredisi açılacaktır.
- Orta hasarlı konutlar için onarım yardımı yapılacaklara 10 yıl vadeli ve faizsiz kredi sağlanacaktır.
- Yeni işyeri yapılacaklar için %4 faizli ve 10 yıl vadeli kredi verilecektir.
- Mülk sahibi ebeveynleri vefat etmiş, reşit olmayan kişilerin borçlandırma işlemleri velisi veya vasisi tarafından yapılabilecektir. Borçlandırma süresi: Başlama Tarihi: 12/06/2024 Bitiş Tarihi: 10/08/2024

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE