Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen bir programda, tarım sektöründeki yatırımların hızla devam ettiğini söyledi. Vali Su, "Diyarbakır'da her sektörde yatırımların hızla devam ettiğini ve en önemli sektörün de tarım olduğunu" ifade etti.

Whatsapp Image 2024 04 26 At 15.16.48 (2)

Su, çiftçilere yönelik desteklerin her yıl artarak devam ettiğini belirterek, "İlimizin 48 tescilli ürünü var. Bunlardan biri de bugün tohumunu dağıtacağımız Karacadağ pirincidir. Karacadağ pirinci, çok özel bir ürün. Sadece Karacadağ'da, bizim bölgemizde yetişen endemik bir türden bahsediyoruz. Şeker oranı düşük, protein oranı yüksek bir ürünümüz. Her yıl üreticilerimizi, çiftçilerimizi desteklemek için tohum dağıtıyoruz. Bu yıl içinde 93 çiftçimize, 7 bin 950 dekar alan için 127 ton çeltik tohumu dağıtacağız. Böylece Karacadağ pirincinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında çiftçilerimize destek sunacağız. Verilen desteğin yüzde 25'i çiftçimizden, yüzde 75'ini de hibe desteği olarak biz karşılayacağız" dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar da Diyarbakır'ın tarım ve hayvancılık alanında Türkiye'nin en önemli illerinden biri olduğunu belirterek, "Karacadağ pirincinin özellikleri nedeniyle 2018 yılında coğrafi işaret alınarak, ürünün tescilini gerçekleştirdik. Diyarbakır'da 115 çiftçi Karacadağ pirinci üretimini gerçekleştirmektedir. Bu yıl yine Bakanlığımız kaynaklarından ve çiftçilerimizin katkılarıyla tohum dağıtımını gerçekleştiriyoruz" açıklamasında bulundu. Daha sonra çiftçilere çeltik tohumu dağıtıldı.

Eker, Dicle Üniversitesi'nde Tarım ve Gıda Güvenliğini Değerlendirdi Eker, Dicle Üniversitesi'nde Tarım ve Gıda Güvenliğini Değerlendirdi

Whatsapp Image 2024 04 26 At 15.16.48 (3)

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE