Diyarbakır'da 4'ü 'tasarlayarak öldürme' olmak üzere toplam 45 suçtan aranan Engin A. (48), 11 yıl sonra Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) tarafından düzenlenen operasyonla saklandığı evden çıkarken yakalandı.

2013 yılında kentte polis tarafından gerçekleştirilen bir operasyonda, toplum üzerinde korku ve panik yaratarak çıkar sağlayan suç örgütünün 22 üyesi tutuklanmıştı. O dönemde yapılan araştırmalarda firari olan örgüt üyesi Engin A.'nın Rifai Burak ve Şaban Ayazgün isimli kişileri tasarlayarak öldürme, 8 tehdit, 1 ateşli silahla yaralama, 1 silahlı eylem hazırlığı, 3 silahlı eylem, 3 yağma, 2 hürriyetten yoksun bırakma, 12 uyuşturucu madde sevkiyatı, 2 ihaleye fesat karıştırma, 3 gümrük kaçağı telefon ele geçirilmesi ve 4 sahte kimlik bulundurma olayına karıştığı tespit edildi. JASAT ekipleri, Engin A.'nın yakalanması için çalışma başlattı.

Diyarbakır’da Buğday Hasadı  Çiftçilerin Yüzü Gülüyor Diyarbakır’da Buğday Hasadı  Çiftçilerin Yüzü Gülüyor

Firarinin saklandığı ev tespit edildi ve 11 yıl 3 ay 26 gün kaçak durumda olan Engin A., evden çıktığı sırada yol üzerinde önlem alan ekipler tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan Genel Bilgi Tarama (GBT) işleminde Engin A.'nın 'kamu görevlisine direnerek görevi yaptırmamak' suçundan 2 ve 'tasarlayarak adam öldürmek' suçundan 2 olmak üzere toplam 4 kaydının daha olduğu ortaya çıktı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Engin A., çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE