Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, anız yakmanın cezasını duyurdu: Dekar başına 386,79 TL. Meskenler veya doğal alanlara yakılan anızın cezası ise beş kat artacak.

Müdürlükten yapılan açıklamada, tarımsal üretimin temeli olan toprağın korunması için anız yakmanın önlenmesinin önemine vurgu yapıldı. Hububat tarımında anız yakmanın toprağa ve çevreye zarar verdiği belirtildi. Çiftçilerin eğitilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Diyarbakır’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 yaralı Diyarbakır’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 yaralı

Açıklamada Diyarbakır'ın tarım alanlarının yaklaşık 7 milyon dekar olduğu ve bunun 5 milyon dekarının hububat tarımı için kullanıldığı ifade edildi. Anız yangınlarının toprak verimliliğini düşürdüğü, çölleşmeye neden olduğu ve insanlar ile hayvanların yaşamını olumsuz etkilediği belirtildi.

Anız yakmanın engellenmesi için her yıl eğitim ve bilgilendirme programları düzenlendiği, cezai işlemler için ilgili kurumlara raporların iletilmesinin sağlandığı ifade edildi. Anız yakmanın yasaklandığı ve bu kurala uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Orman veya sulak alanlara yakılan anızın cezasının beş kat artırılacağı da bildirildi. Anız yangını ihbarı için itfaiye, orman, polis ve jandarmanın aranacağı da duyuruldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ