Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar ilçesindeki Cemiloğlu Caddesi'nde peyzaj çalışması gerçekleştirdi. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, kendi tesislerinde ürettiği yazlık mevsimlik çiçekleri Bağlar, Yenişehir, Sur ve Kayapınar ilçelerindeki refüjlere dikerek, daha estetik ve yeşil bir kent yaratma çabalarını sürdürüyor. Peyzaj düzenlemeleri ve bitki dikimi yapılmayan refüj ve kavşaklara odaklanan Büyükşehir Belediyesi, bu çerçevede Cemiloğlu Caddesi'nde de peyzaj çalışması yaptı.

Refüjdeki toprağı uygun hale getirdiler
Ekipler, Cemiloğlu Caddesi'ni bitki dikimine uygun hale getirmek için refüjdeki, çiçek ve çalıya uygun olmayan toprağı kaldırdı. Yeni toprağın serilmesinin ardından yapılan çapa işlemi ile alan tamamen bitki dikimine hazır hale getirildi.

Diyarbakır’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 yaralı Diyarbakır’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 yaralı

5 bin yazlık çiçek dikildi
Peyzaj mimarlarının projelendirdiği Cemiloğlu Caddesi'nde, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından 5 bin adet yazlık mevsimlik kadife çiçeği dikildi. Çiçeklerin daha estetik görünmesi için refüje ayrıca gold taflan, top mazı ve mavi servi dikildi ve bir bölümüne çim ekildi.

Su tüketiminin azaltılması hedeflendi
Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Cemiloğlu Caddesi'nde gerçekleştirdiği peyzaj çalışmasında su tüketimini azaltmaya yönelik malzemeler kullandı. Ekipler, bazı bölgelerde kuru peyzaj olarak adlandırılan cüruf ve ağaç yongası malzemelerine ağırlık verdi.

İnanoğlu ve Kışla Caddeleri'ne 20 bin çiçek
Yenişehir ilçe sınırlarında yer alan Kışla ve İnanoğlu Caddeleri'nin refüjlerine de zinia ve kadife türünde 20 bin adet yazlık mevsimlik çiçek dikildi.

Kaynak: DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ