Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı yıkıma maruz kalan Diyarbakır'da, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından deprem sürecinde 200 binin üzerinde vatandaşa psikososyal destek sağlandı.

6 Şubat 2023 tarihinde Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen yıkıcı depremler, toplamda 11 ilde ciddi hasara neden oldu. Diyarbakır, depremden doğrudan etkilenen iller arasında yer alarak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen psikolog ve sosyologlar, sahada vatandaşların deprem travmasını atlatmalarına yardımcı oldu.

Bağlar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri'nden Örnek Bir Destek Bağlar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri'nden Örnek Bir Destek

Bu çerçevede, bazı vatandaşlar evlerinde hizmet alırken, diğerleri AFAD koordinatörlüğünde merkezi Kayapınar ilçesinde kurulan konteyner kentte psikososyal destek aldı.

Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Aydın Polat, yaptığı açıklamada, deprem sürecinde vatandaşa hizmetin aksatılmadığını belirtti. Polat, "Yakın zamanda ülkemizde ve Diyarbakır'da büyük bir felaket yaşandı. Bu deprem felaketinde Diyarbakır'da da yıkımlar oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler personelimiz, depremden etkilenen ailelere hem psikososyal destek hizmeti sunarak hem de evsiz kalanlara ihtiyaç analizi yaparak yardımcı oldu. Bizler aile ve toplum hizmetleri alanında bireysel aile danışmanlığı yapmanın yanı sıra, toplumun ihtiyaçlarını tespit edip yerinde hizmet sunma odaklı çalışıyoruz" dedi.

Polat, konteyner kentte psikososyal destek hizmetlerinin devam ettiğini belirterek, "Deprem sürecinde inşa edilen Geçici Konaklama Merkezi olan Konteyner Kent'te hizmetlerimiz devam ediyor. Konteyner kentte yaklaşık 2 bin 300 vatandaşımız konaklıyor. Şu anda orada psikososyal destek ekibimiz çalışıyor. Depremin yıl dönümü yaklaşırken, ekiplerimizle aile ziyaretleri yapacağız. Psikososyal destek ekibimiz aynı şekilde kabir ziyaretlerinde vatandaşlarımızla bulunacak. Depreme maruz kalan çocuklar ve travmaları atlatamayan yetişkinlere yönelik psikolojik destek çalışmalarımız devam ediyor" ifadelerinde bulundu.

Polat, "Deprem sürecinde yaklaşık 200 binin üzerinde vatandaşla görüştük. Ancak bu devam eden bir süreç olduğu için sürekli bu sayı artıyor. Bu hizmeti, bakanlığımızdan aldığımız güçle ve paydaş kurumlarımızla iş birliği içinde sürdürüyoruz. Depremin etkilerini azaltmak için farkındalığı artırarak hareket etmemiz önemlidir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA