Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan binanın yıkılmasının ardından hak sahipleri yerinde dönüşüm kararı aldı. Vatandaşlar, devlet desteğinden memnuniyetlerini dile getirdi.

A W221417 01

Diyarbakır'da Kiralar Uçtu: Vatandaşlardan Yetkililere Çağrı Diyarbakır'da Kiralar Uçtu: Vatandaşlardan Yetkililere Çağrı

Peyas Mahallesi’nde ağır hasar alan 28 daireli Maf-1 Apartmanı’nın yıkımı tamamlandı. 32 hak sahibi, noter huzurunda yüzde 50+1 çoğunluğu sağlayarak yerinde dönüşüm kararı aldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ve Kayapınar Belediyesi ile resmi süreçler tamamlandı. Devlet desteğiyle yaklaşık 52 milyona mal olacak yeni binanın bir yıl içinde teslim edilmesi hedefleniyor.

Hak sahibi Şehymus Yılmaz, binanın deprem anında ağır hasarlı tespit edildiğini ve aynı gün boşaltıldığını belirtti. Binanın üç ay içinde devlet tarafından yıkıldığını ve şu anda tarla vasfında olduğunu ifade etti. Bina sakinleri olarak acil bir toplantı yaparak yüzde 50+1 çoğunlukla yerinde dönüşüm için başvuru yaptıklarını, noter huzurunda kararlarını paylaştıklarını ve resmi süreci tamamladıklarını aktardı.

“Yerinde dönüşüm, Türkiye’de alınmış en güzel karar” diyen Yılmaz, yeni binanın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün denetimi altında yapılacağını belirtti. Depremin geniş bir bölgeyi etkilediğini, birçok kayıp ve yaralı olduğunu vurgulayan Yılmaz, hak sahipleri olarak yerinde dönüşüm kararından memnun olduklarını, depreme dayanıklı ve prosedürlere uygun bir bina inşa etmek istediklerini söyledi.

Yılmaz, TOKİ’ye ve kredilendirme grubuna başvurduklarını, devletin sağladığı hibe ve kredi desteklerinden faydalandıklarını, sürecin tamamlanmasının ardından müteahhit firmaya ödeme yapacaklarını belirtti. Yerinde dönüşümün, yaşam alanlarına uygun binalar için çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, çalışan insanlar için yerinde dönüşümü tavsiye etti.

Devletin faizsiz kredi desteği sunduğunu ve geri ödemelerin 10 yıla bölüneceğini belirten Yılmaz, bu desteğin vatandaşlar için büyük bir katkı olduğunu ifade etti. Bu süreçte destek olan yetkililere teşekkür ederek, Diyarbakır’da bir ilki gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA