Diyarbakır Genç Memur Sen, "Gazze Kardeşlik Futbol Turnuvası" düzenledi Diyarbakır Genç Memur Sen, "Gazze Kardeşlik Futbol Turnuvası" düzenledi

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde meydana gelen saldırıda okul müdürü Oruç, bir öğrenci tarafından bıçaklanarak yaralandı. Bu üzücü olayı kınamak ve benzer hadiselerin tekrar yaşanmaması için alınması gereken tedbirler hakkında konuşan Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şubesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yapılacak revizyonlarla öğretmenlerin haklarının korunması, kariyer basamaklarında hizmet süresinin önceliklendirilmesi ve şiddetin önlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, saldırının yaşandığı okul önünde düzenlenen basın açıklamasında, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin yaygınlaşmasıyla birlikte bu durumun toplumsal bir sorun haline geldiğini belirtti. Tekdemir, "Eğitimcilerin şiddetin mağduru olması kabul edilemez. Eğitim sistemi ve çalışanları için yeni politikalar geliştirmeliyiz. Eğitimcilerin baskı altında olduğu, güvensiz iş ortamlarında çalıştığı bir ortamda başarılı bir eğitim mümkün değil." dedi.

Tekdemir ayrıca, eğitimcilerin itibarlarının artırılması ve korunması gerektiğini vurgulayarak, şiddet uygulayanların caydırıcı cezalarla karşılaşması gerektiğini ifade etti.

Eğitim çalışanlarına karşı artan şiddetin tüm eğitim sistemini etkilediğini belirten Tekdemir, bu durumun özellikle öğretmenlerin mesleki itibarını zedelediğine dikkat çekti. Mevcut düzenlemelerin yetersiz olduğunu ve şiddeti teşvik ettiğini belirten Tekdemir, "Eğitim merkezli düzenlemeler ciddi bir duyarlılıkla ele alınmalı, öğretmenlerimizin güvenliği sağlanmalıdır." şeklinde konuştu.

Son olarak, Millî Eğitim Bakanlığı'nın daha sıkı yaptırımlar getirmesi ve öğretmenlere yönelik şiddeti önlemek için acil bir eylem planı hazırlaması gerektiğini vurgulayan Tekdemir, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun da revize edilerek şiddet vakalarına son verilmesi gerektiğini belirtti. Eğitim Bir-Sen olarak, olayın takipçisi olacaklarını ve faillerin hukuki süreçte hesap vermeleri için ellerinden geleni yapacaklarını da ekledi.

Kaynak: İLKHA