DEPSAŞ Enerji Spor Kulübü'nün Turkish Open WAKO Dünya Kupası'ndaki Zaferi DEPSAŞ Enerji Spor Kulübü'nün Turkish Open WAKO Dünya Kupası'ndaki Zaferi

Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası (DİKO), kuyumcu atölyelerinde öğrenim gören genç ustalara iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi sunuyor. Oda, 7'si meslek lisesi öğrencisi ve 7'si dışarıdan olmak üzere toplamda 14 usta adayına bu önemli eğitimi sağladı. Kuyumcu atölyesi işletmecisi Fırat Ekinci, meslek lisesinden gelen öğrencilerin de bu programa dahil olduğunu belirtti ve önceliklerinin iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi olduğunu vurguladı.

Ekinci, her iş dalında iş kazalarının gerçekleşebileceğine dikkat çekerek, "Çünkü her zaman iş kazalarıyla karşılaşabiliriz. Bu nedenle, bu tür durumlarla başa çıkmaları için gerekli eğitimi almaları önemliydi. Öğrencilerimize, karşılaştıklarında ne yapacaklarına dair temel bir eğitim veriyoruz. Şu anda 14 öğrencimiz var, bunların 7'si meslek lisesinden. Öğrencilerimiz kuyumculuk ve takı tasarımı öğreniyorlar. Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası ile işbirliği yaparak bu eğitim planlamasını gerçekleştirdik" dedi.

Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı Mehmet Yüksel, üretime ve nitelikli işgücü yetiştirmeye verdikleri önemi vurguladı. Yüksel, programın amacının genç usta adaylarına iş sağlığı eğitimi vermek olduğunu belirtti ve ekledi: "Lise öğrencileri de dahil olmak üzere genç ustalara, iş sağlığı konularında eğitim veriyoruz. Onlara her zaman destek olacağız. Diyarbakır için nitelikli ustaların yetişmesi son derece önemli. Od olarak, bu tür eğitimlere sürekli destek vermeye devam edeceğiz."

Kaynak: İHA