Açılış konuşmasında DTSO Başkanı Kaya, kentin işletmelerinin büyümesi, yeni girişimlerin oluşturulması ve daha değerli üretim ve hizmet sunumu için insan kaynağının kritik önem taşıdığını vurgulayarak, son yıllarda gençlere ve kadınlara yönelik çalışmalara öncelik verdiklerini ifade etti. Kaya, gençlerin iş bulma zorluğu ve işletmelerin çalışan bulma zorluğunun artmasıyla başa çıkmak için çözümler üretmenin ve projeler geliştirmenin öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Zeka Testleri Merkezi açıkladı: Diyarbakır kaçıncı sırada! Zeka Testleri Merkezi açıkladı: Diyarbakır kaçıncı sırada!

Kaya, genç nüfusun kalıcı işsizliğinin, iş aramayan gençlerin artışının kent için önemli toplumsal ve ekonomik sorunlar doğurduğunu dile getirerek, gençlerin iyi eğitim alması, desteklenmesi ve istihdama aktif bir şekilde katılmasının gelecek dönemde odaklanılması gereken bir konu olduğunu vurguladı. Ayrıca, bu sorunun çözümünde yerel işbirliklerinin önemine değindi ve STK'ların, kurumların ve yerel yönetimlerin birlikte odaklanması gerektiğini belirtti.

DTSO Bilim Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Faruk Korkmaz ise gençlerin sürdürülebilir bir şekilde istihdama katılamamasının ve iş aramaktan vazgeçmesinin çeşitli nedenleri olduğunu belirtti. Korkmaz, bu sorunun yerel düzeyde çözülmesi ve yerel dinamiklerin sorunu sahiplenmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, Diyarbakır Sanayi Mektebi'nin bu amaçla önemli bir rol üstlendiğini dile getirdi. Son zamanlarda mektepte moda tasarımı, aşçı yardımcılığı, barista eğitimleri gibi çeşitli alanlarda eğitimler düzenlediklerini ve işletmelerle gençleri nasıl eşleştirebileceklerine odaklandıklarını ifade etti.

Kaynak: FIRAT KARAHAN