Diyarbakır'da Çüngüş ve Köyleri Eğitim-Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, "İnsanlık Onuru ve Filistin Mücadelesi" konulu bir konferans düzenledi.

Dernek Başkanı Ahmet Bahçeci ve yönetim kurulu üyeleri ile Dicle Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Ergün, konferansa katılan isimler arasındaydı.

Ergani’de 150 Hektar Alan Yandı Ergani’de 150 Hektar Alan Yandı

Konferans, Diyarbakır Çüngüş'lüler federasyonu tarafından 03 Haziran 2024'te federasyon merkezinde düzenlendi. Toplantıya federasyon üyeleri, Diyarbakır'daki sivil toplum örgütleri ile üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Konferansta Ergün, insan onurunun önemine vurgu yaparak şunları dile getirdi: "Tek bir bireyin onuruna yönelik olumsuz davranışlar, aslında insanlık onurunu zedeler. İnsanlık dışı muameleyi yapanlar, sadece kişinin değil, aynı zamanda insanlığın onursuzlaşmasına sebep olurlar."

Whatsapp Image 2024 06 02 At 15.07.36

Ergün ayrıca insan onurunun kavramsal boyutlarına da değindi. İnsanın diğer canlılardan farklı ve değerli kılan özelliklerine vurgu yaparak, onurun içsel ve dışsal boyutlarını açıkladı.

Ergün'ün konuşmasının ardından, İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili uluslararası hukuk çerçevesinde İsrail'in sorumluluğunu ele alan bir bölüm gerçekleşti. Ergün, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirterek, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması gerektiğini ifade etti.

Konferansın sonunda Ergün'e plaket takdim edilerek etkinlik sona erdi.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE