Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde ikinci adaylığında seçilen Çiçek Gözen, 25 yıllık muhtarı devirerek göreve başladı.

Çiçek Gözen, önceki dönemde muhtar adayı olmuş ve seçimi kaybetmiş olsa da pes etmeyip çalışmalarına devam etti. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde tekrar aday olan Gözen, 25 yıllık rakibini 1200 oy farkla geride bırakarak muhtarlık koltuğuna oturdu.

Muhtarlık görevine başlayan Gözen'in, 2 kadın ve 6 erkek azasıyla birlikte göreve başlaması, mahalledeki kadınları sevindirdi.

A W185656 02

Gözen, Şeyh Şamil Mahallesi’nde yaşadığını, ev hanımı ve ticaretle uğraşan biri olduğunu belirtti. Geçmişte muhtar adayı olduğunu hatırlatan Gözen, önceki deneyiminden aldığı güçle tekrar aday olduğunu ve bu sefer büyük bir farkla kazandığını dile getirdi.

Gözen, "Bırakmadım, pes etmedim, yoluma devam ettim, bu dönem yine aday oldum" dedi. Kadınların her alanda daha fazla temsil edilmesi gerektiğini vurgulayan Gözen, "İnşallah kadın muhtarlar daha da çoğalır. Sadece ev işleriyle sınırlı kalmamalıyız. Kadınlar her alanda olmalı. Bunu istiyoruz, bunu diliyoruz" şeklinde konuştu.

Dicle Elektrik Arama Kurtarma Ekibine AFAD Eğitimi Dicle Elektrik Arama Kurtarma Ekibine AFAD Eğitimi

Gözen, mahalledeki seçmen sayısının yaklaşık 21 bin olduğunu ve kendisinin 3 bin 250 oy alarak seçildiğini belirtti. Azalarının 2 kadın ve 6 erkek olduğunu ifade eden Gözen, kadın muhtar olmanın mahalledeki kadınların sorunlarını daha rahat dile getirebilmelerine olanak sağladığını söyledi.

Mahalle sakinlerinden Sozdar Sarıca, bayan muhtar olmasını çok istediklerini dile getirerek, "Bayanların işi sadece ev işleriyle sınırlı kalmamalı, her alanda olmalılar" dedi.

Kaynak: İHA