Bağlar ilçesinde bulunan 9 kurs merkezi, Bağlar Belediyesi tarafından Halk Eğitim Merkezi ile yapılan protokoller çerçevesinde 80 farklı atölyeyi hayata geçirerek, özellikle deprem ve pandemi dönemindeki ihtiyaçları karşılamaya odaklandı. Kadınlar, bu atölyelerde hem el becerilerini geliştirdi, hem de aile ekonomilerine katkıda bulunmak adına ürettikleri ürünleri satarak destek sağladılar. 

Diyarbakır'da Kadınlar, Deprem Ve Pandemi Sürecini Atölyelerle Aştı

Bir Lezzetin Bin Yıllık Hikayesi Bir Lezzetin Bin Yıllık Hikayesi

Bağlar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Neşe Anlı, bölgede yaşanan olumsuzluklara dikkat çekerek, ev kadınlarının bu süreçte kendilerini rahatlatıcı aktiviteler bulamadığını ifade etti. Anlı, sosyal belediyeciliğin gerekliliğine vurgu yaparak, protokoller çerçevesinde hayata geçirilen atölyelerin, kadınların bilgi akışını artırdığı ve farklı sosyal ortamlar sunarak destek olduğunu belirtti. 

Anlı, belediye başkanına teşekkür ederek, kursiyerlerin taleplerinin sürekli arttığını ve bu sayede 30 bine yakın kadının faydalandığını dile getirdi. Usta öğretici Fatma Taşkesen ise özellikle kadınlara yönelik kurslara vurgu yaparak, kursiyerlere makine eğitimi verildiğini ve ardından istedikleri ürünleri dikme şansı tanındığını söyledi. Kursiyerlerin ürettikleri ürünlerin genellikle geri dönüşümlü olduğunu belirten Taşkesen, bu sayede hem ev ekonomilerine katkı sağlandığını hem de kadınların özgüven kazandığını ifade etti.

Kursiyerlerden Berivan Yetiştiren ise el becerilerini geliştirerek, evde bulunan eşyaları buraya getirip değerlendirme imkanı bulduklarını ve ürettikleri ürünleri satarak aile ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getirdi.

Kaynak: MEHMET SIDDIK BİLGE